Denemeler Blog

Denemeler Blog (125)

Aforizmalardan sıkıldığım dönemlerde roman yazımı önceki sancılardan bir kısmı olarak yazdığım denemelerden oluşan alt blogumuz. Makaleler DeviantArt görselleri ve ilgili videolar ile desteklenmektedir. İyi okumalar.

Alt Kategoriler

Kavramlarım - Sözde Düşünceler

Kavramlarım - Sözde Düşünceler (5)

"Kavramlarım - Sözde Düşünceler" birkaç yıl öncesinde başlattığımız bir deneme projesidir. İçeriğinde basit ve genel kavramlar hakkında kısa denemeler mevcuttur. Severek okuyabileceğiniz sadelikte ve felsefi derinliktedir. İyi okumalar.

Devam...

Kimsenin Okumayacağı Kitap

Kimsenin Okumayacağı Kitap (8)

"Yazman gerekiyorsa, yazacaktın. Okuması gerekenlerin sorunu olsun artık kalan her şey.." Kimsenin okumayacağı bir kitaptır yaşam. Kimsenin senin kadar içten yaşayamayacağı kadar gizli, sıradan ve sana ait. 

Devam...

MeoDeneme - En Büyük Sınavımız

Yaşamlarımızın anlamsız boşluklarını bir araya getirdikten sonra bulamadığımız sonuçların iyi ve kötülüğünü bir sınava atfetmek en garip huyumuzdu. Başarılı olsak, sınav-savaş kazanmış komutan; başarısız kalsak sınavdan anlam çıkaranlardık! Hiç değişmedik, hiç değiştirmeye çalışmadan aynı yollardan milyarca kez bıkmadan geçtik. En büyük resme göre ise, tamamen sınıfta kalmıştık.. [Kısa bir denemenin devamı bağlantıdadır.]

Devamını oku...

MeoDeneme - Deli Bir Dünya

Deli bir dünyada yaşayan akıllı görünmeyi değerli atfeden karmaşık oluşumlarız.. Delirdiğimizin asla farkına varamamak gibi hastalıkların pençesinde boğuşuyoruz kendimizde. Kendimizi o kadar ego yüklü bulutlar gibi sağa sola savuruyoruz sosyalliğin atmosferinde, kimine fırtına oluyoruz, kimine yaz yağmuru, bazen yağıyoruz, bazen buz! [Yaşama ve insana dair kısa bir deneme bağlantıdadır. Keyifli okumalar.]

Devamını oku...

MeoDeneme - Öz-Kontrolsüz Özgürlük Olmaz

Öz-kontrol insanın sınırlandığı özgürlük tanımlarının tamamını kapsayan devasa bir savaş alanı.. Modern dünyanın benci yaklaşımlarının bencil tavırları arasında insanın kendi içinde girdaplara kapılıp delirmenin eşiklerinde uyukladığı bu uyku hali evrenlerinde öz-kontrol sahip olabildiğimiz en gizli güç, kuvvet ve kudret! [Kısa bir deneme bağlantıdadır, keyifli okumalar.]

Devamını oku...

MeoDeneme - Hayaller Dünyasına Doğru

Hayaller dünyası bize ait, bize özel ve bizim yalnızlığımızın en güzel ürünleri.. Hele ki elinden tutup kitaplarının sayfaları arasına bizleri davet eden sihirli adamlar, kalemlerinden periler uçan kadınlar olduğu sürece okumak tam anlamıyla hayaller dünyasına koşarak kaçmak gibi! [Konuyla ilgili deneme bağlantıdadır, keyifli okumalar.]

Devamını oku...

MeoDeneme - Aşk ve Diğer Suçlar

Yaşamda her suçun biraz olsun karşılığı var, ya vicdan ya zindan, ya boynuna geçirilen bir urgan.. Aşkın yok! Yaşamda her şeyin biraz olsun dürtüsü, tahriki, sebebi ve sonucu var.. Aşkın yok! Mesela.. (Konuyla ilgili kısa bir deneme bağlantıdadır, keyifli okumalar.)

Devamını oku...

MeoDeneme - Kan Gülleri

Ne kadar çok seviyoruz gülleri.. Ne kadar güzel ifade şekillerimiz sevda diye dillendiren kavga-dövüş hezeyanları. Kan gülleri tutuyorum sımsıkı sevda niyetine, kanıyoruz sırayla. En idealinde bile.. İdeal olmadığımızı bile bile! (Sevgi ve insanlar konulu denememiz bağlantıdadır, iyi okumalar.)

Devamını oku...

MeoDeneme - Dışarıda Kalmak

Hepimize sosyal olarak aşılanan bir ait olma, yaşama tutunma, var olma ve sosyal olma takıntısının yanında gayet de ikilemli bir özgürlük, bireysel, yalnız bırakılmışlığın romantizmi sağlanıyor yaşamlarımız boyunca. Çok karışıyor tanımlarımız, çok fazla sorumuz var. Özgür ve yalnız, bağımsız ve güçlü mü olacağız? Bağımlı ve tutarlı, tutsak ve korumacı mı olmalıyız? (İnsan ilişkileri ve kişisel gelişim konulu kısa bir deneme bağlantıdadır, keyifli okumalar.)

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol

Giriş Yap

Sosyal medya hesaplarınız ile kolayca üye olabilir ve giriş yapabilirsiniz.
hesap oluştur