MeoFoto Blog

MeoFoto Blog (11)

MeoFoto Blog site tasarımcısı Mehmet Şentürk tarafından çekilmiş fotoğraflar ve onlardan esinlenerek yazılmış günlük yaşam öykülerinden oluşmaktadır. Tüm fotoğraflar Canon PowerShot SX50 ile çekilmiştir. Fotoğraf ve içeriklerin tüm yayın hakları saklıdır. Sosyal medya paylaşımları dışında, alıntısız kullanmamaya özen gösteriniz. İyi okumalar.

MeoFoto - Arılar Gibiyiz

by

Uzun zamandır kameram yanımda pek olmadığı için fotoğraf çekmiyordum. Ev değiştir, şehir değiştir, iş değiştir derken ancak görevden göreve koşturmakla geçiyor zaman. Geçenlerde makinemi elime aldığım gibi balkonuma ziyarete gelmiş bir bal arısını fotoğraflamıştım. Tek başına durunca önemsiz, minik bir doğa parçası gibi görünüyor, birçoklarının korktuğu, öldürüp atıverdiği önemsiz bir detay gibi. Peki öyle mi? [Yazımızın devamı için başlığa tıklayınız, keyifli okumalar.]

Devamını oku...

MeoFoto - Gül İnadı

by

Yaklaşık on yedi sene önceydi, özetle ömrümün cemrelerinin ilk kez toprağa düştüğü zamanlarda karar vermiştim iki adet gül dikmeye bahçeme. Bahçemin içinden geçen patikanın sağına bir pembe gül, soluna bir kırmızı gül dikmiştim. Hala duruyorlar, bahçe küçüldü, güllerin köklerinin üzerine balkon yapmaya kalktılar annemler, yine de köklerinden doğup saçıldılar her yere. [Yazının devamı bağlantıda, resme veya başlığa tıklayıp okuyabilirsiniz.]

Devamını oku...

MeoFoto - Farkında Mıyız?

by

Farkında mıyız bir poz hakkı sağlamayan güzelliklerin yaşamın narin dinamikleri arasında bizleri her daim izlediğinin? Farkına varabiliyor muyuz fotoğraflardaki güzelliklerin gözümüze sokulmadıkça? Varıyorsak nasıl, varamıyorsak neden? Konuyla ilgili fotoğrafım ve yazım bağlantıdadır, iyi okumalar.

Devamını oku...

MeoFoto - Deli Kızın Çeyizi Gibi

by

Bir fotoğraf karesiydik biz, deli kızın çeyizi gibi dağılıyorduk tozlu yollara güneş tatillerinde. Ürkek çocukluğumuz, bitmeyen merakımız, tükenmeyen enerjimiz vardı. Her yaz göç ediyorduk köy yollarına.. Sonra yine dağıldık biz, bir daha toparlanmamak üzere. Göçemedik aynı köylere. [İlgili fotoğraf yazısı bağlantıdadır, iyi okumalar.]

Devamını oku...

MeoFoto - Zerdaliler

by

Zerdalilerimiz vardı bizim, çocukluğumun kocaman eğlenceli dalları arasında çizilmiş kollarımla. Dünyanın en uzunu zannettiğim rahmetli dedeciğimin omuzlarında toplardım en olgunlarını.. [Kendi fotoğrafım ve yazım bağlantıdadır, iyi okumalar.]

Devamını oku...
MeoEdebiyat - Fotoğraf Blogu Öne Çıkan

MeoFoto - Güneşin Batışı

by

Fotoğrafçılık denmeyecek kadar taze bir alışkanlığım olan manzara fotoğrafları çekme hevesimin en başlarından beri merak ettiğim bir konudur: neden güneşin batışı beni bu kadar çekiyor? Buna cevap aramak için son çektiğim güneş manzaralarından birini seçtim. Birkaç örneğini de yazının içerisine ekleyip genel bir irdeleme yapmak istiyorum.


 

Devamını oku...

MeoFoto - Pencereler

by

  Eski pencereler.. Camlarına yansıyan geçmişi ve ardında yatan insanları ile rengarenk parçalarımız. Şimdilerde her ne kadar anlamlarını yitirmeye yüz tutsalar bile eski zamanlardan kalan tarihi parçalarımız olarak pencereler bizi anlatmış ve anlatmaya devam etmektedir.

Devamını oku...

Kedidir O Kedi

by

Hiç kedim olmamıştı. Hiç de olmayacaktı, o istemeseydi. Üç gün boyunca miyavladı otuz yıllık tahta kapının civarında ilk gözüme takıldığında. Henüz kış gelmemiş, dışarıda hava güzel olsa da belki de birkaç haftalık kimsesiz bir enik olarak oradan oraya savruluyordu. Normalde köy yaşamında kediler, köpekler asla aç kalmaz, hiç olmadı birbirini yerler biliyorum. Şakası bir yana üç tane saldırganlıkta çığır açmış çoban köpeğimden nasıl kurtulmuştu ben içeri alasıya kadar bilmiyorum ama onun yaşaması gerekiyordu galiba.

Devamını oku...

Karaağaçlar Altında..

by

Bir karaağaç altında üç tane fidan gömen bir kadının son fidanlarından biri olarak büyüdüm ben. Üç ölü umudun yıkıntıları altında yeşerdim dualarla. Ne zaman o büyük ağacın altına gitsem, ne zaman gözlerimle birkaç isimsiz taşı arasam aklıma hep kurumuş fidan kökleri gelir. Doğaya gelip doğaya giden isimsiz ağaçlar, her birinin solmuş yaprakları, solmuş hayaller ve solmuş hayatlar tüm isimsiz düşüncelerimize ve bize aitmiş gibi..

Devamını oku...

Biraz Arı Biraz Kelebek

by

Biraz Arı Biraz Kelebek, Bu Bahar Bize Yetecek!
-Meo

Çok da önemli değil bazen soluyor olan doğanın ölüm çığlıkları, onlar aslında son rekatta secdeye düşen ruhsal aşkın son duaları. Çok şey gerektirmez hayat biraz sen, biraz ben. Varsa yanında meze niyetine dünyadan gözlerine yansıyan güzellikler, sarhoş olmaman için sebep artık yoktur. Biliyorum yapayanlış öğrettiler eskiler, sarhoşluk bütün kötülüklere analık etmiş diye, hiç kimse de dememiş ki en güzel sarhoşluk doğanın içindeki derin-temiz bir nefes dolusu oksijendir diye.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.