MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: "Into the Warmth" by Miguel-Santos @deviantart.com

MeoDeneme - Yapay Zeka Yaratıcı Yazarlığı Bitirebilir mi?

Öne Çıkan
  Denemeler Blog

Yapay Zeka Yaratıcı Yazarlığı Bitirebilir mi?

  Yapay zeka ve yaratıcılık konusunda güzel bir giriş paragrafı yazardım ama ne gerek var. ChatGPT hemen o sorunu çözer, sorumuz 'yapay zeka ve yaratıcılık konusunda genel bir giriş paragrafı yaz' diye bir sorgu yollarız sistemde ve yanıt hemen hazır: Yapay zeka, insanların yaratıcılığını destekleyen bir teknolojidir. Yapay zeka, insan zihninin çalışma şeklini taklit eden yazılımlar ve makine öğrenimi algoritmaları kullanarak, insanların yapamayacağı işleri yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu sayede, yapay zeka, insanların yaratıcılık süreçlerini destekleyebilir ve böylece insanlar daha fazla zaman ayırarak daha yaratıcı işler yapabilirler. Bu nedenle, yapay zeka ve yaratıcılık arasındaki ilişki önemlidir ve bu iki alanın birlikte geliştirilmesi, insanların daha verimli ve yaratıcı çalışma ortamları oluşturmalarına yardımcı olabilir.


  Üşenmedim ve en yeni, hatta en güçlü dil modellerinden biri olan ChatGPT-2 beta arkadaşımıza konuyla ilgili birkaç soru sorduk. Hatta ne kadar ilginç bir şekilde çalıştığını birkaç edebiyat blog konulu soruyla pekiştirdik. Kendisi https://chat.openai.com/chat adreste ikamet eden ve hala geliştirilme aşamasında olan deneysel bir ürün ancak birçok yazım işlemini kolaylaştırabilen hoş bir Yapay Zeka ürünü.

   Neler mi yapabiliyor? Son yılda çıkan bir fizik, bir matematik ve bir paragraf sorusunu dil tabanlı araştırma sistemi yoluyla kolayca algılayıp çözüyor ve doğru cevaplıyor. İnanmıyorsanız Ekşi Sözlük üzerindeki ChatGPT sayfasına bakın ve neler başarabildiğini görün. İnanılmaz bir kod yazabilme başarısı var. Eğer kodlamada çok iyiyseniz epey zorlayıcı soruların üstesinden gelebildiğini göreceksiniz.

   Gel gelelim edebiyata. Henüz Google Translate hizmetinin bir edebiyat yazarının yerini tam anlamadığı bir dünyada bir yapay zekanın edebiyat yazarının yaratıcı (saçma ötesi yaratıcılığı hatta) gücüne erişebilmesi semantik açıdan bir zor. Zor ama yine de çekinmeden denemeye çalışıyor. Açıklıyor, dil temelli olarak biraz araştırma ile biz insanoğlunun genelde yaptığı edebiyat uygulamalarını taklit ederek bize benzer sonuçlar vermeye çalışıyor. Birkaç örnek sorumuz ve ChatGPT'nin cevabına hemen bakalım...

   SORUMUZ: Yapay Zeka Yaratıcı Yazarlığı Bitirebilir mi?

   ChatGPT yanıtı: 

Yapay zeka, bir dil modeli gibi, sadece verilen verilere dayanarak işlem yapabilen bir teknolojidir. Yapay zeka sistemleri, verilen verilere dayanarak cevaplar vermeye programlanabilir, ancak yaratıcı yazarlık yapma yeteneğine sahip değildir. Yaratıcı yazarlık, insan zihninin kendine özgü bir yeteneğidir ve yapay zeka bu yeteneğe sahip değildir. Yapay zeka sistemleri sadece verilen verilere dayanarak işlem yapabilir ve bu işlemlerin sonucu genellikle doğru ve anlamlıdır, ancak yaratıcı bir ürün ortaya çıkarmaz. 

 

   Biraz mütevazi olmaya devam ediyor. Ancak dil modeli olan bu sistemlere sen artık "bir deneme yazarısın, öyle davran," dedikten sonra birkaç paragraflık bir deneme yazısı yazmasını isterseniz güzel bir yazı elde edebiliyorsunuz. Biraz inat ve itiraz etse de sorulara dayalı olarak yanıtlarını değiştirdiği için başarı olabilir. Hemen deneyelim:

 

   SORUMUZ: Modern çağda insanın yalnızlığı hakkında 3 paragraflık bir deneme yazısı yaz.

   ChatGPT yanıtı: 

Modern çağ, insanların yaşamlarını kolaylaştıran birçok teknolojik gelişme ile birlikte gelmiştir. Bu gelişmeler insanların dünyayı daha iyi anlamasına ve daha iyi bir yaşam sürdürmesine yardımcı olmuştur. Ancak bu gelişmeler insanların yalnızlığını da artırmıştır. 

Özellikle teknolojik aletlerin yaygınlaşması ile birlikte insanlar arasındaki iletişim de değişmiştir. Artık insanlar birbirleriyle daha az yüz yüze iletişim kurarak, daha çok sanal ortamlarda iletişim kurmaya başlamışlardır. Bu da insanların birbirleriyle daha az samimi ilişkiler kurmalarına ve daha fazla yalnız kalmalarına sebep olmuştur.

Ayrıca modern çağda insanların yaşamları da hızlandı ve daha stresli hale geldi. İnsanlar artık günlük hayatlarının koşuşturmacası içinde, kendilerine zaman ayırmakta zorlanmaktadır. Bu da insanların kendilerine zaman ayırıp, kendilerini dinleme fırsatı bulamamasına sebep olmuştur. Böylece insanlar daha fazla yalnız kalmış ve yalnızlık hissetmeye başlamıştır.... [Network Error verdi. Çok Yükleniyorlar Yapay Zekamıza.]

 

   Yaklaşık bir lise öğrencisi düzeyince genel geçer bilgilerle belirli bir deneme yazmayı çok seviyor ChatGPT. Özellikle bu herkese açık sürümü yerine bazı ülkelerde deneme aşamasında olan BETA sürümü ise çok daha başarılı. Neyse deneme yazımızı yazmayı denedi. Gelecek nesiller için internetin evrenine bu kaya parçalarını da yazı olarak göndermiş olalım. 

 

   Peki ya şiir? Yapay zeka şiirde ne kadar iyi?

 

   SORUMUZ: Kış temalı hüzünlü bir şiir yaz.

   ChatGPT'nin Yanıtı:

Kış soğuktur, yapraklar dökülmüş

Ağaçlar çıplak, rüzgar üşütmüş

Günler kısa, geceler uzun

Yalnızlık içinde hissediyor insan

 

Kışın hüznü, içimizde yükselir

Yüreğimizde bir acı belirir

Anılar geçer, kayıplar ağlar

Bir yalnızlık var ki anlatılamaz

 

Kışın sessizliği, içimizi kaplar

Bir yalnızlık hissi, bizi sarmalar

Yüreklerimizde bir yer boşalır

Bir hüzün doğar, içimizde yükselir

 

Kışın soğuğu, bizi yalnız bırakır

Ağlamak isteriz ama ağlamak yoktur

Bir yalnızlık var ki anlatılamaz

Bir hüzün doğar, içimizde yükselir.

   

   Hiç fena değil sanki. Düzey olarak yine şiire taze başlamış acemi bir dil kullanıcı gibi yine de temadaki hüznü vermede hiç de fena değil. Hüzün ve gözyaşı, hüzün ve yalnızlık, sessizlik ve hiçlik arasındaki temaları yalnızca dil tabanı üzerinden kısa sürede işleyip bizlere garip bir çorba halinde sunması çok anlamsız görünse de. Yüzyıllar sonraki üst düzey teknolojik yaşamda kendi romanlarınızda yaşayabileceğiniz, kendi filmlerinizin AI (Yapay Zeka) ile birlikte gerçeğe yakın bir yanılsamada veya simulasyonda deneyimleyebileceğimizin çok hoş bir ön hazırlığı gibi.

   Peki aforizmalar, blogumuzda en güç olduğumuz alan. Ekmeğimizi elimizden alabilir mi acaba? Düşünsenize bir uygulamanın bu arkadaşa erişimi var. "Bana hüzün temalı bir aforizma yaz koçum" diyorsunuz ve saniyesinde alın size emeksiz yemek! Ve anlamlı ve güzel hatta... Kimse hayır demez sanırım. 

   SORUMUZ: Kar yağışı ve hüzün temalı bir aforizma yaz.

   ChatGPT'nin Yanıtı:

"Kar yağışı, yüreklerimizi düşündürür

Ağıtlar gibi inler, hüzünlerimizi kamçılar" ChatGPT

   

   Hiç fena değil denemesi. Belli ki okudukça internet üzerindeki kaynakları ve bizim Facebook hala paylaşımları tadındaki yayılışımızı, bir gün daha da iyi dili dönecek kardeşimizin.

  Yukarıdaki örneklerimiz çok da basit aslında. ChatGPT'nin bundan çok daha büyük hünerleri var. Mesela "bir genç kız ile genç oğlanın Vapur'da ilk görüşte aşık olduklarını anlatan bir kısa öykü" talep edebiliriz akıllı AI'dan!

SORUMUZ: Bir genç kız ile genç oğlanın vapurda ilk görüşte aşık olduklarını anlatan bir kısa öykü yaz.

   ChatGPT'nin Yanıtı:

"Vapur yavaş yavaş limana doğru ilerlerken, genç kız köşesine oturmuş, denizi seyrediyordu. Bir anda, gözüne genç bir oğlan çarptı. Oğlan da kızı fark etmiş ve ona doğru bakıyordu. İkisi de birbirlerine aşık olmuşlardı.

Vapurun sıcak yaz gününde yüzdüğü deniz, genç oğlanın içini ferahlatıyordu. Oğlan, kızın gözlerine bakarak, kalbinin sesini dinliyordu. Kız da oğlanın gözlerine bakarak, kalbinin sesini dinliyordu. İkisi de birbirlerine ait olduklarını biliyorlardı.

Limana vardıklarında, ikisi de kalplerinin sesini dinleyerek, birbirlerine sarılmışlardı. İlk görüşte aşık olmuşlardı ve artık yalnız değillerdi. Vapur, onların aşkının başlangıcı olmuştu ve artık onlar için önemli bir anıydı."

   Vapurun sıcak yaz gününde yüzdüğü deniz diyor Yapay Zekamız vay vay vay. İşte dostlar yaratıcılık burada yatıyor!

   İnsan zekasının modern kodlarda, matematik denklemleri ve işlemci güçleriyle birleşip semantik dil analizleriyle birleştikçe sizin-bizim ve benim o çok da övündüğümüz binlerce sayfadan oluşan efsanevi edebi eserlerimizi AI denilen işlemci temelli bir devasa yaratıklar saniyeler içinde bizlere sunabilir hale geleceği bir gelecek çok yakın! İstediğiniz öyküyü istediğiniz sayıda karakter, olay, mekan, sebep-sonuç girerek yazabileceğiniz sonsuz olasılıklar evrenine erişebildiğimizi bir tahayyül etmek ister misiniz? Diyelim ki edebildiniz! Soru şu: hangisi daha biz olacak? Yapay ile gerçek olanı nasıl ayırt edebileceksiniz? "Hangi edebiyat yapay bir Alter Ego, bir kelime-kurgu oyunu değildi ki bugüne kadar da bizlere suçlama yapıyorsunuz ey insanoğlu?" diye sorsa gelecekte o yapay zekalar, ne cevap verebileceğiz? Sizi bilmem. Ben gayet haklısın kardeşim deyip yoluma giderim.   

Meo - 2022
MeoEdebiyat Denemeler Blog
Mehmet Şentürk

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 14 Aralık 2022 01:24
(11 oy)
Okunma 2000 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.