MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: "Into the Warmth" by Miguel-Santos @deviantart.com

MeoDeneme - AtaTürk Olmak

Öne Çıkan
  Denemeler Blog

AtaTürk Olmak

  Fikirler ölmez, bedenleşirler doğru bir şekilde yaratıldıklarında. Atalar ölmez, yaşatılır yaşattığı nesillerle... Ata bir Türk olmak da öyle, anlatılmaz ya kolayca sözle, biz deneyelim yine de.


  AtaTürk olmak, önce onun gibi açmayı gerektirir dağların zirvesinde bir akşamüstü cepheden cepheye yorgun düşmüş o Mehmetçiğin yüreklerinin kokusuna vurgun savaş öykülerinde nadide bir çiçek. Atalaşmak gerekir önce ecdat ile cenkte! Atadan öteye geçmek, bağnazlığı yenip vatan hainlerinin topraksızlık düşkünlüğünü göre göre. Atayı takip etmek at üstünde! Ata ve Türk'ün gücüyle, yüce ve ulu yaşam amaçlarının sorgusuz savaştığı o yad ellerin, kendimizden sökülüp atıldığını gördükçe kendi toplumuna çekilmek, kendi yüreğinle şahlanabilmek gibi belki de.

  Öyle kolay görünüyor birçok başarı, başarılmasının üstüne. O yüzden hiçbir başarıyı koruyamayan tutarsızlığın başkentlerinde halen adında ürkekçe ve kalleşçe bir tepki gelir Atatürk adı ne zaman geçse. Savunanla avutan arasındaki o derin çizgide herkes atamız yine de, yalnızca bir tek ATA'TÜRK yalnızca milyonlarca Mehmedim(!) ve öteki kaçakları anıyoruz biz inatla her sene. Kimine minnetle, kimine öfke... Herkes hak ettiği cennette! Kimimiz Atalarımızın uçmağında, kimisi yalanların cehenneminde!

  Sanıyorsunuz ki yaşayacak fikirler sonsuza dek; ölecek her şey gibi haliyle. Önemli olan AtaTürk gibi yeniden doğabilmek her umut tanesinde, her çocuk öyküsünde, her geç kızın o tertemiz ve cehaletle kirletilmemiş hayallerinde! Önemli olan doğabilmek güneş gibi karanlıkların içine, zifiri bir ortama düşsek dahi biteviye. Ey Türk Evladı demek AtaTürk olmak, Ey Türk Genci, Ey Türk Kadını, Ey Türkün Evladı, Ey zamana ve mekana yayılmış evrensel insan mitinin kutlu zaferinin isimsiz kahramanları. Günaş(ı)rı siliniyor şimdilerde Mehmedimin adı camekana kilitli ekranların zırva zaman öldürme savaşında ama gerçek savaş her zaman akılda, bilimde fende ve yaşamda. Cehaletin özgüvenle saldırabileceği kadar bile AtaTürk olsak yetecek bize. Bilinmez ortaçağların üzerinde BİR BİLENE DANIŞMAK gibi Ata'mı yaşamak, bilmek, özümsemek ve en nihayetinde umutla beklemek. Hiç gelmeyecek zannedenlere müjde, o doğuyor her gün yeni bir nefesle dünyaya çığlık çığlığa gelmiş bir milenyum bebeğiyle; onu yazıyor gencecik dimağlar geleceğin sis perdelerinin en katmerli yerlerine; onunla yoğruluyoruz zikirsiz isimleri olan inançsız çıkarcı pisliklerin her sıçrayışının üstüne; onu soluyoruz yüreğimizin yangın yerinde. Söndürülemeyecek bir ümitsizlikteki umut Ata'm ve Türk'üm. Yanacak alev alev doğal bir tepkimeyle, tepkiyle, tepkisizlik güvenli bir köşeye dönüşse bile. 

  Üç bin beş yüz metre rakımda bir dağın zirvesindeyiz, hazrolda!

  Binlerce genç bilim neferinin sesiyiz bir kampüs bahçesinde,

  Yüzlerce güler yüz, yüzlerce meraklı çocuk koşuyoruz çayırlarda,

  Sizi de gömecek betonlar, yıkılacaksınız kısa zamanda,

  Biz yeniden inşa edeceğiz AtaTürk'lü Türkiye'yi kısa zamanda!

  Şüpheniz olmasın asla, olsa kaç yazar hatta...

 

Ata'ma, Atalarıma, Vatan'ıma saygıyla.

Meo - 2022
MeoEdebiyat Denemeler Blog
Mehmet Şentürk

 

Son DüzenlenmePerşembe, 10 Kasım 2022 00:56
(9 oy)
Okunma 1211 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.