MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: "Unleashing rage" By ThemeFinland @deviantart.com

MeoDeneme - Öfkelenmeler

  Denemeler Blog

Öfkelenmeler

   Biyolojik elektrik saatimizin tik taklarının o güzel heyecanı bize hep sevgiyi, hep daha güzeli, hep en ideali arama döngüsünde dürtülendirdi senelerdir. Severek, karşılıksızlığın o garip bencilliğini doğru bir yol veya yöntem zannettik. Peki ya öfke?

   Öyle güzel bir his ki! Öyle sakin bir dip dalga.Yaşama tutunduğumuz ilk çığlıktaki isyanın hiç bitmeyen ve zorla törpülenmeye çalışılan doğrucu gerçekçiliği. Kızmamız gereken çoğu zaman kendimizi ruhlarımızın köşelerin sindirip eze eze mutlu mesut hayatlar yaşanlar türlü türlü parazitlerimize inat öfkelenimleri fark etmemiz gerek. Ama yapabiliyor muyuz? Yapabilmeli miyiz?

   Kesinlikle evet. Doğru bir öfke, kati kararlılık, doğrucu Davut'un kafasına tokmak vurmak kadar gerekli ve keyifli. Doğru yerde yanlışın suratına tükürülmediği bu akıntılı göçmen dünyada birçok saçmalığın pozitif motivasyonu ile yeterince kandırıldığımızı hiç tahayyül etmeden salak saçma hayatlara kurgulanıyor. Herkes bizleri güzel bir firgüran gibi giydirip süsleyip, kendi replikleriyle, kendi sonlarına güzel bir manzaraya iliştiriveriyor. Büyük resmin alt köşesinde tam bizim resme katkı sağladığımız benğilimizin üstüne de kocaman imzalarını atıp gidiyor insanlar. Yıllar ve seneler, saatler ve dakikalar sonra ruhani bir mucizevi tasarımlı galerilerde yalnızca bizim adımızın geçmediği ama bize ait olan sonsuz resim sergileri açılıyor. Yalnızca biz ziyaret ediyoruz hatıralarımızda! Yalnızca bir anımsıyoruz içerisinde bizim hiç geçmediğimiz o garip tükenmişlikleri.

   İşte tam burada öfkeye gark olup tüm somutlaşmış köleliğe isyana kalmıyorsan, doğru yerde ağzını küfürle doldurmuyorsan ve o nadide 'siktir'i çekemiyorsan çekilmezliğinin buram buram teninize işlediği o çöp yığınlarına, geçmiş olsun siz de yeni bir serginin çürük elmalarından birisiniz...

    Öfkelenin! İşte en doğru zamanda doğru adım bir çöl kumu sıcağına inat yürümek çünkü.

    Öfkelenim! İşte en uzun yaşamda insan karmaşının durağanlığına fıtrat küfretmek yeni dünkü!

    Öfkeden doğar tüm doğrular, yanlışlar ve yalanlar bu denli soğunkanlı seri katiller iken.

    Huşu içinde ölmektense -manasız- çığlık çığlığa var olun! Biraz kulaklar tırmalansın, ne olacak?

Meo - 2023
MeoEdebiyat Denemeler Blog
Mehmet Şentürk

 

Son DüzenlenmePerşembe, 27 Temmuz 2023 01:20
(2 oy)
Okunma 1600 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.