Meo Kimdir?

Published in Meo Haberler

Edebiyat blogumuzun isim kaynağı olan ve tüm şiir, aforizma, öykü çalışmalarında imzası olan 'MEO kimdir, veya Meo neyi ifade ediyor benzeri sorular yeni ziyaretçilerimizin aklında olan bir şey. Ancak blogtaki yazıların tümünün Mehmet Şentürk (yani ben) tarafından yazıldığı düşünülünce 'Meo'nun da benim minik bir mahlasım olduğu çok açık.

Meo Kimdir?

  Burada merak edenler için önce Meo kelime/mahlas yazar başlığı olarak ne manaya geliyor onu izah edeyim: Meo, yıllar önce arkadaşlarımız arasında çevrimiçi olarak oynadığımız, günümüzü gecemize kattığımız ve birlikte yaşam alanımız dahilinde genelde isimlerimizden çok 'nick' olarak gençlerin daha iyi bileceği mahlaslarımızı kullandığımız dönemlerde edindiğim bir isimdir. Kaynak olarak o devirlerde meşhur olan Matrix filminin baş rolündeki Neo var diyebilirim. Minik bir devşirmeyle Neo ismiyi Meo'ya çevirerek bir nick hazırlamışlığım var sanırım.

   Ekşi sözlük dolaylarından gelenler için ise nick'im "meo senturc"'tür. Blogumda yazılı olan birçok eseri eş zamanlı olarak sözlükte de paylaşıyorum yeni okuyuculara ulaşmak için. Ekşi sözlüğe kayıt olduğumda bir Meo nicki kullanımdaydı, sanırım artık yok. İleride kullanıcı adı değiştirme özelliği olursa muhtemelen kısaltabilirim. Ayrıca 'meosenturc' kullanıcı adı da tüm sosyal mecralarda ve basit forum oluşumlarında beni bulabileceğiz bir profil bağlantı adıdır çok merak edeniniz olursa.

Mehmet Şentürk Kimdir?

   MeoEdebiyat.com blogu üzerindeki tüm aforizma, şiir, deneme, kısa öykü ve diğer yazıların kalemi, beyni, depresif şairi, umut dolu aforizmacısı ise gerçek hayattaki haliyle Mehmet Şentürk'tür. Detaylı profesyonel iş bilgilerim için www.senturktercume.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

   Öz geçmişi olarak: Mehmet Şentürk, 1984 yılında, Afyonkarahisar'da doğmuş, ilk-orta-lise-üniversite eğitiminin tamamını Denizli'de tamamlamıştır. Lisede Denizli Anadolu Lisesi,  Dil bölümünden mezun olmuş, oradan Pamukkale Üniversitesi - İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne geçmiştir. İş hayatında ilk olarak özel bir kurumda İngilizce Öğretmenliği yapmış, birkaç yıl sonra bu mesleğe askerlik için ara vermiş ardından askerlik dönüşünde İngilizce-Türkçe çevirilerde çalışmak üzere Yeminli Tercümanlığa başlamış ve geçtiğimiz yıl Şentürk Tercüme ofisini kurmuştur. 4-5 yıl boyunca Afyonkarahisar'a bağlı Evciler ilçesinin Akyarma Köyü'nde huzurlu, çeviri dolu bir hayat sürmüş, ardından yine Hakkari iline dönmüştür. 5.5 yıl süren Hakkari Üniversitesi'nde İngilizce Öğr. Görevlisi olarak yaptığı hizmet sonrası şimdilerde Aydın POMEM bünyesinde İngilizce Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır..

Neden Aforizma?

   Birçok ziyaretçimizin de görebileceği üzere, sitemizdeki içeriklerin büyük çoğunluğu kısa birer paragraflık veya birkaç cümlelik aforizmalardan (özlü sözler, alıntılar, kısa tanımlar-artık ne derseniz o olsun) oluşmaktadır. Aforizma terim ve kullanım olarak merak ettiğiniz bir olguysa, size öğretecek ben değilim wikipedia'yı ziyaret edebilirsiniz, ancak Meo olarak benim aforizma konusundaki yaklaşımım modern yaşamın hızlı tüketen ama derinliğini korumayı amaçlayan birçok kişisinin başvurduğu bir edebiyat alt türü diyebilirim. Sonuçta binlerce mısra ile efsaneleştirilmiş bir öykü, birkaç dizeyle damıtılmış bir şiir, binlerce sayfaya yayılmış bir roman ile bir aforizma arasındaki anlatım farkı sadece maddesel uzunluktur. Eğer bir hissi anlık olarak, felsefe, yargı, benzetme vb. sistemler ile birkaç cümlede anlatabiliyorsam işte o benim minik sanatımdır ve bana yeter.

Uzatmanın alemi yok. Meo ile Mehmet Şentürk aynı kişidir. Sadece Meo benim uzun soluklu yazdığım bir roman çalışmam olan "Senin Aşkın" romanının baş kahramanıdır. Günü, vakti, saati gelince zaten roman olur okunur ve tanışılır. Ama o güne kadar Meo bu blogta benim alt benliğim olarak yazmaya, yaşamaya, düşünmeye ve yaşamı, hisleri, insanları farklı farklı açılardan anlatmaya devam edecektir.

Sevgiyle kalın. Blogumuza tekrar hoş geldiniz, iyi okumalar. -Meo, Şubat-2015.

Last modification: Prş 4 Nis 2024

Comments powered by CComment

X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.