MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: "Evolution of Society" @afrofeels.com

MeoDeneme - Toplumların Evrimi

  Denemeler Blog

  İnsanların dünya üzerindeki misafirliği boyunca yüz binlerce kez isim ve kimlik değiştiren toplumlar.. Ortak noktaları olan insanlığın değişme tutkusunu hiçbir zaman kaybetmezken, insanlığın en büyük laneti olan tekrara düşme hatasından hiç vazgeçmeyen bu oluşumların evrimi yaşayan bir olgudur. O nedenle makalemiz için yukarıdaki karikatürü seçmeyi uygun buldum; ilgili karikatürde bundan iki bin yıl kadar önce kadına tapmanın durumunu ile daha yakın tarihlerde kadına hayran olma durumu arasındaki fark anlatılmaktadır.

  Bunu topluma ve insana ait bütün inanç, değer, fikir, eğilim ve bireysellik sistemlerinde görmek mümkündür. İnsan evriminin sürecinde bilindiği ve öğrenilmeye devam edildiği sürece binlerce inanç sistemi bazen doğruyu yanlışı yorumlamada yüzlerce farklı seçenek denemiş hala da denemektedir. Güneş dünyanın en çok tapılan tanrısı iken, şimdilerde dünyaya uzak veya yakın olmasına göre sevilen-sövülen basit bir ışık kaynağı olmuş. Dünyanın büyük kısmı halen bilmediği üzere ay tanrısına tapmaktadır. Bilimsel gelişiminin bebeklik çağında yürümeyi öğrenirken yaptığımız binlerce hata da ayrıca kendini yaşamın içerisinde göstermektedir. Düne kadar ilaç olanların bugün zehir olması bundandır; örneğin, sigara, alkol vb. Değer yargılarımız da benzer şekilde güzellik, toplum, göçebelik, şehirleşme, yalnızlaşma ve bireyselleşme gibi onlarca değişim yaşamıştır. Toplumlarımız bizlerden biraz fazla yaşıyor o kadar.. 

  Yaşamlarımız çok kısa iken toplumları ölümsüz kılmak adına insan öldürüyoruz.

  İnançlarımız çok saçma iken, onları toplumlara empoze etmek adına savaşlara giriyoruz. 

  Bilimsel yaklaşımlarımız henüz emekleme aşamasında iken kendimizi evrenin fatihleri ilan etmeye kalkıyoruz. 

  Güzelliklerimiz her sene değişirken, güzellik adına birbirlerimizi kırıyoruz, toplumlarımızı bölüyor-parçalıyor-satıyoruz.

  Tüm bu gerçeklerin ışığında, toplumlarımızın dinamik ve canlı olgular olduğunu fark etmiyoruz. Toplumlara dahil olmanın yalnızca doğumdaki şans veya piyango olduğunu düşünerek ölümüne varlığımızı savunuyoruz. Yalnızca ait olmak istiyoruz, yaşayan gerçekleri değiştirmeye, iyileştirmeye ve güzelleştirmeye çalışmadan. Tüm çalışmalarımız toplumsal bireyselleşme üzerine. Dünyanın toplumsal renklerinde farklı olmak için binlerce bahane arıyoruz, evrensel ve küresel değerlere sarılıp tüm sınırlarımızı kaldırmamız gerekirken. Yapmıyoruz, yapamıyoruz. Her başarımızı binlerce sene saçma tekrarlarla toplumsal hafızalarda efsaneleştirirken; yaptığımız hiçbir hatayı sahiplenmiyor hatta komşularımıza yansıtıyoruz! 

Meo - 2016
MeoEdebiyat Denemeler Blogu
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmeSalı, 12 Temmuz 2016 21:52
(9 oy)
Okunma 3603 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.