MeoEdebiyat - Denemeler Blogu
MeoEdebiyat - Denemeler Blogu Pic. Source: "World" by Zoriy @Deviantart.com

MeoDeneme - Dünya Nerede?

  Denemeler Blog

Jetta - I'd Love to Change the World

Hiç mi merak etmiyordunuz-dünya nerede? Bir his değil ki taşıyasın aklının hormonal dengesinde ve bir heves değil tutup iliştiresin henüz satın almadığın bir takvimin köşesine. Nerede kaldı bu dünya? Gelmedi de daha?

  Buraya bıraktılar seni diye, burası senin değil mesela. Burada çürüyeceksin diye burayı çürütmeye bu denli hakkın var mıydı ki? Gelmedi geriye bize emanet bırakılan Dünya, buna sahip olma hırsıyla sonsuzun bir yudumu için öfkeyi, ölümü zehir diye içen insanlar yüzünden. Şimdilerde herkes cennet diye tutturmuş, zaten yaratılmış ve üzerinde yaşadığımız bir geçmişe af dileyerek ve ölerek gitmek niyetinde. İşte Dünya adındaki o gezegen orada bir yerdeki evrensel huzurun olduğu birkaç milyon yıllık bir ilahi tik tak arasında yaşandı-bitti bile.

  İlahi bir komedinin içindeki bu ciddiyette bile bulunamayacak kadar özel bir değerde, hiçbir hikayenin öykünün anlatamayacağı kadar kar yağışı sessizliğinde, çıtırtılarında kuru çayırların ve oksijenin işlenmemişliğinde, yorulmamışlığında uzak akıntıların, rüzgarların kendilerine girdaplar edinmediğinde...tam da orada işte dünya. Varsa bunun bir konumlandırma yöntemi, henüz ne bizim avcumuzda ne de aklımızda. Kısacası bilmiyoruz, emin değiliz de zaten bulacağımız konusunda.

   O nedenle ölüme kadar ettiğimiz dualardan bin kat daha fazla içimizde umutsuzlukla kabaran bu kötülük, suçu zaten hep bir başkasında.

  Gerçek Dünya, senin benim yaşadığımız yerde değil, senin benim öldüğümüz anda. Başlayacağı da yok zaten hiç meraklanma, evrende yenilemeye ihtiyaç duymayacak kadar zaman fazla, sonsuzluğundan taşmakta. Kendi bu koskoca evrenin ortasında, her ayrıntısıyla bulabilecek olsan da; hiçbir anlamı kalacak mı sanıyorsun, öldürdüğün o güzel dünyanın tarihi yansımalarını izleyecek bir gelişmenin şokuyla gerçekten bu gaflet uykusundan uyandığında-medeniyet, iyi niyet, hürriyet adında..

  Boşuna arama, gelmedi, gelmeyecek Dünya! Yeniden yıkılmak pahasına. Tanrıyla pazarlık olmaz, bu kadar ucuza, böyle bir kandırmaca yalnızca boşa.

Meo - 2015
MeoEdebiyat Denemeler Blogu

Son DüzenlenmeCumartesi, 05 Kasım 2016 20:38
(1 Oyla)
Okunma 3734 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.