MeoEdebiyat - Denemeler Blogu
MeoEdebiyat - Denemeler Blogu Pic. Source: "Evening Fluttered" by Phototubby @Deviantart.com

MeoDeneme - Bir Kuş Uçuşu Mesafe

  Denemeler Blog

  Yaşam dediğimiz ve içine kattığımız tüm olgular bir kuş uçuşu mesafede bizim için. Tam anlamıyla göçüyoruz yaşamdan bittiğinde, o nedenle bir kuş kadar uçağanız.. Yaşamımızdaki tüm hevesler uçabiliyor, seyahat ediyor hislerimiz bilinmeyen insan coğrafyalarına. Bilinmeye doğru gideceğimizi çok iyi bilmemize rağmen belirli bir rotada göç eden kuşları gözlemlemeye heves duyuyoruz. 

  Hayatlarımız, özellikle de şanssız ve sosyal güçlerden yoksun doğduğumuz yerler bizi zorunluca kendine bağlıyor; bir şehir en büyük zindan, bir ülke çekilmesi gereken, bir evde yaşamak zorundalıkların en acı vereni oluveriyor bazen. O nedenle çok seviyoruz kuşların özgürce göç edebilmelerini. Sınırların olmadığı bir dünyada, yalnızca atmosferin uçlarında kendilerine sınır belleyip, aşkla dünyanın belirli yerlerinden diğerlerine uçan kuşlar gibi olmak isterken olduğumuz yerde yaşlanıp-ölmek zorunluluğu canımızı sıkıyor. Yapay sınırlarla küçülmüş dünyamızda bir kuş küçüklüğünde özgürlük dileyecek kadar eziliyoruz kendi yarattığımız sistemlerde. Aklımızın derinliklerine gömdüğümüz ruhların bile göç edeceği bir ebedi yaşam arıyoruz, olmayacağını bile bile. 

  Öte yandan kuşlar gibiyiz, tek bir çizgide, tek bir amaçla, tek bir hedefe doğru sürü halinde koşar adım ilerliyoruz. Bazen aklımızı kullanıp durağan bir seyirde yaşamın akışına kendimizi kaptırıyoruz, bazen ise belirli zorlukları aşmak için kendimizi olabildiğince zorluyoruz. Basit bir yol hikayesinin basit bir amacını ulvileştirmek için türlü türlü maceralar anlatıyoruz birbirimize, aynı kanatlarla aynı zamanda aynı sona doğru gittiğimizi hızla aklımızdan çıkarıp. Kuşlar gibi göç etmeyi hayal edecek kadar durağan, kuşlar kadar değişken olabilecek kadar hayalperest, kuşlar kadar yorgun olacak kadar hareketliyiz..

  Bir kuş uçuşu mesafe ömrümüz, geçerken uğruyoruz, yaşama...

Meo - 2016
MeoEdebiyat Denemeler Blogu
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmeCumartesi, 21 Mayıs 2016 02:03
(1 Oyla)
Okunma 4220 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.