MeoEdebiyat - Denemeler Blogu
MeoEdebiyat - Denemeler Blogu Pic. Source: "UnSeen" by Philster22 @Deviantart.com

K.O.K. 4 - Hiç Kimsenin Görmedikleri

  Kimsenin Okumayacağı Kitap

Neler görür gözler, bakmadan,
Nelere bakarız görmeyip hiç durmadan,
Biri gönlünden vurmadan,
Gözlerini dinlemez insan asla!

  Gördüğümüzle, bize gösterilenlerin pembe dünyası arasında ilginç bir ikilemde kalırdı insan manzaralarımız. Kaç kez daha söyleyeceğiz ‘hiçbir şey göründüğü gibi değil’ diye bilinmez ama bizlerin tek anladığı görmek mevzuunda sadece hayalini kurduklarımızın rengârenk tozlarına bulanmış bir görüş alanına sahip olduğumuzdur! Pusludur gözlerimiz beynimizin çöl fırtınaları dâhilinde.

  Bizlere kırmızı ne zaman çekici geldiyse odur en güzel kırmızı, ne zaman görsek hâlbuki damla kadar kan kırmızısı içimiz ürperir, bayılırız belki de. Bizlere ne kadar kırmızı gelebilirdi ki âşık olmadığımız dudaklardaki rujlar, aksi halde iki dudak arasına bırakıp kaderimizi beyhude. Gördüğümüz gözlerimizin içindeki yansımalardan ziyade aklımızdaki yansımaların algılamalarıydı şekillendiren gördüğümüz kocaman dünyayı. Binlerce insanı sadece sonbaharda yolumuza dökülen yapraklar sayarak ezip geçerken, bir tane göz yanılgısının peşinde tüm yapraklarımızı dökecek kadar körelebilirdik. Tüm gördüğümüz dünyada kimsenin göremediği diye tanımladığımız tek şey kendi körlüğümüzden ibarettir.

  Körlük tüm dünyayı görememek olarak tanımlanır haliyle. Bizlerdeki körlüğün ise kocaman bir geçmişi mevcut olagelmiştir. Seçici bencillikle izlerdik dünyayı, en önemli his grubumuzun körelmiş oluşu ile. Önümüzde insanlar ölürdü görmezdik, bir diğeri çeker gider öldük zannederdik. Binlercesi bize aşkla gülümserdi, güler geçerdik; herhangi birisi bize somurttu diye en güzel gülümse onunki derdik…

  Her bencillik yanılgısında olduğu gibi bizler sadece kendi görebildiğimiz kadar, kendi duyabildiğimiz kadar, kendi yaşayabildiğimiz kadardır. Kimsenin yaşayamayacağından kesinkes emin olduğumuz bir hayatta, kimselerin henüz söylemediğine emin olduğumuz sözlerimizle, kimseciklerin göremeyeceği kadar büyülü birer hayat yaşar giderdik, gamsızca!

Meo - 2013
MeoEdebiyat Denemeler Blogu
Denemeler Serisi
'Kimsenin Okumayacağı Kitap'

<< Kimsenin Okumayacağı Kitap - Denemeler Blogu Ana Sayfa >>

Son DüzenlenmePerşembe, 06 Ekim 2016 16:10
(2 oy)
Okunma 2796 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.