MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: "The Projection" by parablev @deviantart.com

MeoDeneme - Yansıtmacı Kötülük

Öne Çıkan
  Denemeler Blog

  İnsanların bilinçleri sosyal gelişim çerçevesinde birbirlerinin aynası halinde toplumların içerisinde devasa yapılara dönüşürler. Ancak, insanlar temelde bu ayna özelliklerini bencilliğin renkleriyle karıştırarak kullandığında, sonuçta ortaya yaşadığımız bu karanlık dünya ve türlü türlü kötüler çıkar.

  'O da yapıyor'culuk kadar tehlikeli bir haldeyiz. 'Onlar da kötü' demek kadar vahşiyiz. 'Onlar da şunu yaptı' diyebilecek kadar körüz. Bencil saldırılarımızı, saçma tavırlarımızı ilk ateşin çalındığı o vahşi mite bağlayıp, önümüzden geleni çalıp çırpıyoruz! Hırsızlığımızın, kötülüğümüzün ve vahşetimizin her zaman bir yansıma yanı var. Her zaman kabullendiğimiz o iyi yanlarımızın aksine her zaman kendimizden başkasına bedava satabileceğimiz kötülüklerimiz var.

  Birileri yapıyor diye yapabiliyoruz, birileri kötü diye kötüleşiyoruz, birilerinin bize yaptıklarının acısını diğerlerinden çıkarıyoruz. En sevdiğimiz yansıtma yöntemleri bunlar. Kötülüğümüzü kitlesel bir güce dönüştürüp tüm varlığımızı yok etme pahasına parçalara böldüğümüz kötülük haritalarında savaşlara kalkıyoruz, ırkları katletmeye, insanları nefer etmeye ve kandan keyif almayı kutsallaştırıyoruz. Bunu en basit günlük yaşam parçalarından, en karmaşık kitlesel akımlara kadar her tarafa yayıyoruz; özellikle de çok derinlemesine sahipleniyoruz. Kendimizi en çok kendimizle kandırıyoruz, başkalarının aynalarından..

Meo - 2017
MeoEdebiyat - Denemeler Blog
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmePerşembe, 21 Aralık 2017 21:03
(1 Oyla)
Okunma 3032 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.