MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: "Blocked" by NanFe @deviantart.com

MeoDeneme - Profil Sayfalarıyız

  Denemeler Blog

 Yaşamdan engellenmiş, sosyal medyada etkinleştirilmiş birer profil sayfasıyız! Engelliyiz yaşama karşı, sonuna kadar açıyoruz cahilce tüm sosyalleşmelere kapılarımızı. Yalnızlıktan sürünen bir acı ağında birbirimize bağlanıyor gibi yapan kopuk varlıklarız. Her birimizin etiketleri, başlıkları, unvanları ve yabancıları var. Herkesi tanıyabilecek kadar sosyal, kendimizi unutup saçma şekilde yeniden kurgulayacak kadar yapay, yaşamdan keyif almak yerine keyif alıyormuş gibi yayınlayacak kadar da yalnızız! Bizler modern yaşamın içi dolu, sahibi boş profil sayfalarıyız..

 Çok muhteşem bir yalnızlık devrinden geçiyoruz, sokaktan çekilip, sosyalleşmeden kaçır daralan dostluk çerçevelerimizde bize satılan bu yalnızlıkta bol bol sosyal medya satıyoruz. Kimselere güvenmiyoruz, hiçbir yabancıya basit bir 'Merhaba' diyemiyoruz ancak binlerce yabancıyla ortak noktalar bulup küreselleşiyoruz. Bizi ürün haline getiren her ücretsiz dünya çapında ağın bu tuzağına koşarak düşen sinek sürüsüyüz. Henüz fark edemiyoruz. Herkese açık profiller açıyoruz, kendimizi dinlemeyecek kadar yapaylaşıp ilk olarak kendimizi, ruhumuzu ve aklımızı engelliyoruz.

 Medyanın her biçiminde aktif şekilde kendimizi kurgulamasına izin veriyoruz sistemlerin; TV'lerde anlatılıyoruz, filmlerde yaşıyoruz, dizilerde yaşam ilerlemesi sağlıyor, yapamadığımız tüm ulvi-tüm kutsal yanımızı saçma sapan alıntılarla profillerimize döküyoruz. Günlerce ağlayacak kadar mutsuzluğumuz var dünyalarımızda, günlerce gülecek kadar bahaneler saçıyoruz. Dünyamızı görmezden geliyor, dünyamızı değiştiriyoruz. Seviyelerinde kayboluyoruz fiber optik kabloların. Bu mükemmel hıza yetişemediğimiz için geri kalmışlığımızdan kaçarak, yetişebildiğimiz kadar medyanın müşterisi oluyoruz. Tüm bunların ardından kendimizi yalnızca beğenilerle, ilgilerle ve başkalarıyla kurguluyoruz. Mahalle baskısının 'elalem' diye tanımladığını sosyal medyada kendimize, özümüze ve insanlığımıza karşı bolca filtre ve bolca engelleme ile kendimize uyguluyoruz! Bu yapay profillerimizi özümsüyor, benimsiyor, taklit ediyor ve şahane bir ikiyüzlü yaşam yaşıyoruz.

 Şaçma yalanlara inanıyor, kendimizi saçma insanların peşindeyken göremiyoruz.. Yaşadığımız acınası devrin, gülmekten bayılan aptal yığınları halinde hepimiz birer profiliz. Her şeye çok açık, her şeyden izole bir benlik yaratıp o kahramanın romanını suya yazmaya çalışıyoruz. Birer web sitesi, birer şablon, birer fotoğraftan ibaretiz.. Onları bile filtrelemekten, değiştirmekten ve kendimize güvenimizi toptan yitirmekten geri kalamıyoruz. Ne acı!

Meo - 2017
MeoEdebiyat Denemeler Blog
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmePazartesi, 02 Ocak 2017 22:12
(2 oy)
Okunma 3183 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.