MeoEdebiyat - Denemeler Blogu
MeoEdebiyat - Denemeler Blogu Pic. Source: "Waiting a Snowing" by Asml30 @Deviantart.com

MeoDeneme - Kar Tanelerini Beklerken

Öne Çıkan
  Denemeler Blog

   Pencere kenarlarında beklemiyoruz elbette. Biz beklentilerin sonuçsuzluğuna kesinkes inanmış yitik çağdayız. Yollarına bakmıyoruz yağacak karların elbette. Biz yolların tek yön olduğu kaderlerin başrollerinde.. Biz hayatlarımızda her şeyin tam oluşundan dem vurup, eksik bir şeyin mutlaka var olduğundan şüphelenen gelişmiş ve karmaşık beyinleriz. Tüm dünyanın karanlık insan örtüsünün tamamen farkında, tüm bu yapay modernliğin içinde ne zaman doğaya değsek mutlu olan uzaylılarız.

   Ne vakit kar taneleri değse yeryüzüne, tenimize yeni bir yaşam değmiş kadar mutlu oluyoruz içten içe. Özellikle kar tanelerinin tek doğal doku olduğu betonarme ormanların içinde belli ediyoruz bu heyecanımızı. Şimdilerde modern köy bahçelerinde bile, kar taneleri yabancı bir temizlik getiriyor şehirde büyümekten farkı kalmayan köy çocukları için. Neden bu kadar çok seviliyor doğanın bu soğuk, keskin çığlığı derseniz hemen belirteyim: renklerimiz artık siyah. Geleceğimiz siyah, geçmişimiz yalanlar ve masallardan ibaret, yaşam sadece karanlık bir savaş. Tüm bu evren siyahlığının ardından tek bir beyaza bürünme hayal ediyoruz, o da kar yağışıyla gerçeğe dönüyor. 

   Bize göre her beyaz örtü bir meleğin yorganı, bize göre her soğuk ama gerçek güzellik kar yağışındaki gibi. Elbette bu hayalimizin kırıldığı dönemler de oluyor tüm duygularımız gibi. “Kar yağışı gibidir aşk; ilk beyaz tüm bünyeleri heyecanlandırırken sonraları alışamayana bembeyaz bir çile misali.” demiştim mesela vakti zamanında. Ne kadar doğru bir gerekçe ve doğru bir benzetme. Aşkı bekliyoruz biz, en berrak, en kristalize haliyle; ne zaman bulsak heyecanlanıyoruz, çocukça bir sevinçle doğaya koşuyoruz, eğleniyoruz, mutlu oluyoruz. Ta ki kar tipiye dönesiye, bizi olduğumuz yerlere hapsedesiye ve beyaz bir çileye dönesiye. Bizler en güzel beyazdan dahi bıkabilecek kadar kararsızlık içindeyiz. 

   Bu yüzyıllardır böyle ve değişmeyecek, yeni bir buzul çağında zoraki olarak beyaza bürünesiye dek doğayı koyu renklerimizle kirletmeye devam edeceğiz.

Meo - 2015
MeoEdebiyat Denemeler Blogu

Son DüzenlenmeSalı, 27 Ocak 2015 02:40
(1 Oyla)
Okunma 4192 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.