MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: "memories" by k1lgore @deviantart.com

MeoDeneme - Anılar ve Hafıza

  Denemeler Blog

  Birçoklarımız yaşamın önemli dönemlerinin ve çalkantılı zamanlarının ardından aynı zorlukları yaşıyoruz; hafızaların anılarla boğuştuğu o stres dolu anlar.. Özellikle anlamların henüz şekillenmeye devam ettiği, hislerimizin aklımızda bizden birkaç adet benzeri parça oluşturduğu gençlik dönemlerinde hafızanın anılarla yaşadığı bu savaş 'unutamamak', 'hatırlamadan duramamak' gibi durumlara yol açmaktadır. Konular yaşam, ilişkiler, tatsız deneyimler, haklı olduğumuzu zannederek haksızlığa uğradığımız zamanlar gibi örneklerle bir araya gelince müthiş bir huzursuzluk halini alıyor hafızanın varlığı ve unutulmayan anılar.

  Aklın gücüne bu kadar hak veren insanoğlunun, hafızanın gücü karşısında bu kadar kolay boyun eğmesi anlaşılır değil. İnsan aklı hafızasında kurguladığı, devamlı olarak vücudundaki hormon dengesi sayesinde zaman zaman takıntıya dönüşen her türde anıyı kolayca silerek değiştirme kapasitesine sahiptir. Özetle, hafızamız her seferinde düşündüğümüz bir anıyı yeni hatırladığı şekliyle kaydetme yetisine sahiptir. Bunun birinci sebebi, kendini tazelemek, ikincisi sebebi ise aklımızın bizi korumak adına birçok kez düşündüğümüz olayları bencilce bir yorumlama yoluna giderek bizi en nihayetinde anıların stresinden korumak istemesidir. Her hatırladığımız eski anının ilk gün olduğu kadar kırıcı, üzücü ve yıkıcı olmaması yalnızca bu sebeptendir. Aklımız en nihayetinde bizi haklı çıkarır ve mutlu etmek için yeniden yazabilir geçmişi ister iyi ister kötü sonuçlu-sebepli olsun. Hiç fark etmez..

  Bu yüzden anılarımıza sahip olabilmek en büyük özelliğimiz, anılarımızı yeniden yazabilmek ise Tanrının bizlere hediyesi. Yaşamı geleceği kurgularken geçmişten kaybolmaktan kurtarabilmemizin tek yolu da tüm yaşanmışlıkları sahiplenmek; pişmanlıklar yerine haklılıklar yaratabilmek; her bir anımızı kişilerden-kaderden bağımsız olarak tamamen iyiliğimiz için geleceğe yönelik kullanabilmektir. O nedenle hiçbir anının bize ait o en büyük parça olan hafızamızdan önemli olmadığını bilmek tek gereksinimdir güzel bir gelecek ve özgüven dolu bir yaşam için.

Anımsamaktan korkmayın, azımsadığınız sürece,
Anmaktan korkun, takıntıya dönüştürdüğünüz sürece,
Anı olmasından korkmayın, yaşayabildiğiniz sürece,
Yenisini yaşamaktan çekinmeyin lütfen, bu yaşam kısacık bir süre..

Meo - 2016
MeoEdebiyat Denemeler Blog
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmeCumartesi, 24 Eylül 2016 23:32
(1 Oyla)
Okunma 2642 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.