MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: "Self" by Devinator200 @deviantart.com

MeoDeneme - Sadece Öz

  Denemeler Blog

 Dönebildiğimiz tek yer ve güvenimizin, varlığımızın kaynağı olan özümüz. Kendimizi tanımlamak için binlerce araç seçerken tek bir his parçası ile darmadağın hale getirdiğimiz, bir fikre-kişiye bağlayıp kaybettiğimiz en gizli değerimiz. Tutkunu olduğumuzu farz ettiğimiz onlarcası arasında nefret bile etsek kurtulamadığımız büyük kederimiz: kendi ellerimizle yazdığımız kaderimiz, benliğimiz.

 Tanımlara boğduğumuz bir çocuk gibi, hedeflerimiz arasında gidip gelen bir sahip kumu kadar ince ince parçalanmış el değmemiş bir manzara halinde özümüz. Kimlere emanet etsek öz-güvenle, öz-saygıyla, özveriyle geriye yalnızca bize iade edilen halimiz özümüz.. Tüm savaşların hem kazananı hem kaybedeni, hem savaşanı hem de tarafları varlığımız. Üzülerek söylemeliyim ki, çoğunlukla yok saydığımız!

 Tam bir öz-güvene yaşıyoruz doğru ve yanlışlarımızı; kazansak da kaybetsek de değiştiğimizi zannediyoruz, hatayla. Tam bir öz-saygıyla yaşama davranırken kendimizi her seferinde yok sayıyoruz, aptalca. Öz-farkındalık ararken özellikle fark edemediğimiz bir değer olarak kendimizi aklımızda taşıyoruz. Öğreniyoruz, her yalnız kalışımızda; bir sonraki travmada başkalarına emanet edilmek üzere tüm anlamlarımız, kurgularımız ve inançlarımız. Bizler sosyal yaşam mühendisleriyiz, bu kadar güzel bir paylaşımcı düzende kendilerimize asla doğru bir özel ev bulamadığımız en büyük boşluğumuz: benlik!

 Tuttuğunu koparan hırslı yanlarımız, yalanlarımız. Tuttuğunu solduran kavgalarımız, yabancılarımız. Tutup dileklerimizi kendi hatıralarımıza savurduğumuz bir çöplük oluyor bedenimiz. Ölmek için çabalıyoruz, öldürmek istediğimiz ilk düşmanımız kendi duygularımız. O neden hiçbir yaşantıda, özümüze dönemiyoruz. Herkse ancak ve ancak önerebiliyoruz..

 Aradığımız, farkında olmadığımız, kandırmaya çalıştığımız, gün sonunda baş başa kaldığımız, tüm yalanlarımız ve tutkularımız, geçmişte unutup geleceğe taşımaya çalıştığımız, tüm ağırlıklarımız, hep aynı şeyi farklı yerde aradığımız! Hep bize ait olup başkalarına emanet sandığımız; özümüz, sadece ÖZ-az ve öz.

Meo - 2016
MeoEdebiyat - Denemeler Blog
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmePerşembe, 09 Mart 2017 01:22
(1 Oyla)
Okunma 2536 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.