MeoDeneme - Gerçeğin Tek Sanal Hali

MeoDeneme - Gerçeğin Tek Sanal Hali

  Denemeler Blog

Gerçeğin Tek Sanal Hali

 

  Gerçeğin gücünün yaşamın zorluğunu aştığı yerde, kalabalıkların akıllarının cehaletine sıkıştığına sanalın yaratıcılığına başvururuz her birimiz. Gerçeğin tek sanal haline dönüyor dünyamız, kendi kaçışımızda!

  Kaçamak yanlarımız bizi zeki kılan, biraz da yaratıcının kopyalarıyla oynamak bizi izaha mahkum edecek olan. Yaratılanı yıktığımız dünyanın daha yaratıcı bir güzelliğe kavuşması adına kandırmacalar üretiyoruz. İnsan labirentinde kaybolmak yerine, kaderimize küçük bir kuytu köşe oluşturup onunla oyalanıyoruz. Bir kitap, bir resim, bir şiir, bir görüntü, binlerce örüntü... Hepsi aynı sanallığa hizmet ediyor, kırılan hayallerimize rağmen cenneti taklit edebileceğimize çok ama çok inanıyoruz. Garip bir hüsranla!

  Yarına varamayacağımızı bildiğimizden, yarından eminmişiz gibi hayal kuruyor. Yarın da aynı yıkımda ölümle anılacağımız bildiğimiz için distopyalarda yaşıyoruz. Gerçeğin tek adımını atamayacağız için sanalın binlerce karmaşasını yaratabiliyoruz. Bize ait olmayan gerçeğe inat bizim sanalımız. Bize ait. Bizden daha biz. Biraz kaçış ve biraz da avuntu.

  Doğru ve yalanın,
  Doğa ve insanın,
  Doğuş ve talanın,
  Tek bahanesi bizim sanallarımız.

  Bizler inançlarını kurup, geri yıkıp, sonra ideallerin idealarında saklanmaya tutkun korkak yaratıklarız. Kötülüğümüzü mis kokulara gizliyor, yalanlarımızı en düzel dizelerle süslüyoruz. Sanal bir gerçeğe dönüşüp bizi delirttiğinde ancak doğruyu bulduğumuza emin oluyoruz.

  NE ACI!

 

Meo - 2024
MeoEdebiyat Denemeler Blog
Mehmet Şentürk

 

Son DüzenlenmeCuma, 05 Nisan 2024 00:01
(1 Oyla)
Okunma 386 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.