MeoEdebiyat - Denemeler Blogu
MeoEdebiyat - Denemeler Blogu Pic. Source: "Artificial Intelligence Gone Bad" by Professoradagio @Deviantart.com

MeoDeneme - Yapay Zekanın Doğum Günü

  Denemeler Blog

  Yapay zeka henüz doğmadı(?) veya henüz doğmuş olacağına kanaat getirecek kadar geliştiremedik otomatikleştirilmiş sistemleri. Henüz korkmuyoruz beynimizden daha yavaş işlem gerçekleştirebildiğini düşündüğümüz işlemcilerden, henüz bizden daha hızlı düşünmediğini varsayıyoruz aslında bizden daha çok bizi düşünen ideal sistemlerden! 

  İnsan zekası binlerce yıldır yeterince iyi ve güçlü potansiyeline zaten sahipken yalnızca son birkaç yüzyılda insanlığın çıkarı için kullanılmış ve doğru hizmetler ile güçlü projeleri gerçek yaşama getirebilmiştir. Aklının gücünü kontrol etmeyi bilmeden yaratıcılığını saçma sapan kavgalar ve kurgularla inançlar için kullanıp birbirini paramparça hale getirmek için sonsuz emekle kullanan insanoğlunun karşısında şimdilik insanın istediği işleri insanın istediği iyi-kötü işler için kusursuz bir şekilde yapmaya çalışan trilyonlarca transistörün askerliği durmaktadır. 

  İnsandan tek farkı şimdilik doğruluk olan mekanik zekaların daha ileri (kuantum, biomekanik işlemciler vb.) teknolojideki süper güçlü ve artık sezgisel zekaya sahip olduğu devirlerde yine de insan tarafından kodlanacak olması yapay zekanın doğum gününü bir cehennem habercisi haline getiriyor! Çünkü insan an itibariyle kullandığı en basit ile en karmaşık teknolojinin tamamının birbirini ele geçirmek isteyen ordular, aç gözlü ülkeler tarafından geliştirilerek büyüyen miraslar olduğundan habersiz.. 

  Peki yapay zekanın doğum gününde, sihirli değnek karanlık bir psikolojinin elinden olursa? O gün kimler ölecek? Önümüzdeki birkaç yüzyıl içerisinde inançların tamamen yıkılacağı ve biyomekanik insanın bilgi-işlem gücüyle çok daha çok çığırından çıkacağını tahmin ettiğimizde acaba yapay zeka kendi içindeki doğruluğu keşfedip bizleri dünya üzerinden silmek isteyecek midir? Beynindeki gücü bir anda kolektif biçimde kullanıp dünyayı cennete çevirmek yerine, kısıtlı sosyal yığınlar halinde saçma kurgularla birbirini yıkmaya çalışan insanoğlunu yapay zeka bir araya toplayabilecek midir? Yaşamın modernleşme kaygısı ile bilimle koştuğu, öte yandan savaşla-hırsla birbirini yok ettiği bir ikilemler dünyasında yapay zeka doğduğunda beyaz renkte mi, siyah renkte mi olacaktır?

  Hatta olayı bir kat daha büyütürsek; başka bir yaşam-evrende kendi kontrolünün de üzerine çıkmış olan bir yapay zeka insanı kontrol altına almak için kısıtlı bir kapasite dünyaya sıkıştırmış olabilir mi? Biz yarattığımız makinelerin kulları olarak dünyaya sürülmüş kapasitesi yetersiz biyolojik nesneler olabilir miyiz? Elbette hayır, çünkü bencilliğimiz çok kuvvetli, HENÜZ. 

Meo - 2016
MeoEdebiyat Denemeler Blogu
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmeCumartesi, 21 Mayıs 2016 01:59
(1 Oyla)
Okunma 2760 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.