MeoEdebiyat - Denemeler Blogu
MeoEdebiyat - Denemeler Blogu Pic. Source: "Ordinary World" by Khomenko @Deviantart.com

MeoDeneme - Sıradan

  Denemeler Blog

  Sıradan bir insan istiyoruz, ne karmaşık ne boş; sıradan bir aşk istiyoruz, ne heyecanlı ne tok; sıradan bir şekilde tanışmak, sıradan bir hisle aşık olup, sıradan bir yaşam için sıradışı yöntemlerle aşkta ilerlemek istiyoruz. Çok sıradan..

   Nedenini bilmediğimiz bir korumacı içgüdümüz var ve bu korumacılıkla büyük bir içsel savaş yaşayan heyecanlarımız: çocukluğumuz, gençliğimiz, sevdalarımız, uçarılığımız. Nedensiz yere yaptığımız birçok şeyde sıradanlık beklerken, nedeni olan bir çok ilişkimiz ise sıradanlığa hapsolmaya gebe.

   Birbirlerimizle sıradan bir yerde, sıradan bir şekilde, sıradan kişilerin aracılığı ile tanıştırılıp sıradışı bir aşk hayalini bu kadar sırayla giden formüllerin için entegre etmeye çalışıyoruz. Sonra aşkın heyecanıyla görmezden geldiğimiz sıradanlıklar gözümüze battıkça, aşktan soğuyup sabırtaşlarıyla örülmüş büyük sevda kalelerimizde sahip olduğumuz tüm iyi hisleri korumaya alıyoruz. Korumaya alırken dışarda bıraktığımız ikinci veya üçüncü onlarca kişinin olduğunu unutuyoruz sonra ise yoğun duygu bombardımanı altında kendi duvarlarımızla konuşacak kadar psikolojik hasar yaşıyoruz.

   Bunun adına da sıradan bir yaşamda aradığımız heyecan diyoruz. İnanılmaz büyülü bir şekilde ise tüm bunları her birimiz istisnasız sırayla yapıyoruz. Aynı aşamalardan, farklı insanlarla inadına tekrar tekrar geçiyoruz. Aynı heyecanla yola çıkıp, aynı acıyla başbaşa kalıp önce kendimize sonra içselleştirdiklerimize yenilip isyan ediyoruz. Hatta onları bile sıradan şarkılarla, sıradan içkiler ve sıradan hayallerle yakıp yıkıyoruz.. Nedensiz yere.

   Çok zeki olduğumuzu ama sıradan (iyi anlamda) insanlar olduğumuza bu denli vurgu yaparken sıradışı bencilliklerle karşımızdaki iyi niyetleri kendi egomuzu doyurmak adına kemiriyoruz ve bunun adına mantık, makul, gelecek, garanti, tutarlılık vb. diyoruz. Tüm küçüklük-büyüklük arasında ise bu kavgalardan, bu yenilgilerden hiçbir öğrenemeyecek ve aynı hataları tekrar yapacak kadar sıradan bir şekilde sıfırlanmış şekilde çıkıyoruz.

   Hiç üşenmeden sıradan bir şekilde ve sırayla..

- Meo
MeoEdebiyat Denemeler Blog
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmeCumartesi, 05 Kasım 2016 20:21
(1 Oyla)
Okunma 3244 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.