MeoEdebiyat - Denemeler Blog
MeoEdebiyat - Denemeler Blog Pic.Source: " I am ordering you to die!" by lamoz571 @deviantart.com

MeoDeneme - Çanakkale Dışında

  Denemeler Blog

  Elbette henüz Çanakkale içinde vuran olmadı sizi.. Haliyle mezara koyan da olmadı sizi, daha ölemeden bir mevzinin kanlı köşesinde.. Düşmana karşı giderken dönüp son kez annenize bakmanız da gerekmedi bir at arabasının arkasında.. Olmayacak da sanırım. Olduramazsınız da! Çanakkale, bir kez yaşanabileceklerin binlerce ölenlerinin savaşıydı. İmparatorluğun unutulmuş halkının kendini tüm dünyaya hatırlatması. Sizler unutabilirsiniz, onların (o Yiğitlerin-Anaların) asla değilsiniz umrunda.

  Okuma yazması olmayan atalarınızın yazabildiği tarihleri okuyamayacak kadar okumuş cahillersiniz, işiniz gücünüz anca özel gün ve haftalarda birkaç palavra, birkaç propaganda! Kimininiz derdi satmak tüm cesareti sarıklı hayallere, kiminizin tek derdi sağ-sol tarafında saçma efsaneleştirilmiş yalanlarda. Utanarak söylüyoruz ki hiçbiriniz sayamayacak bir ömür boyu uğrunuz adına ölçüm taburları, kaybolmuş mangaları ve toprağa düşmüş boş insan kovanlarını.. Çanakkale öylesi güzel bir açık hava müzesi, öylesi güzel bir hatıra. Hatırlayana değil, özünü, birliğini, vatanını anlayana.

  Gözü yolda bi' anne olamadınız Anadolu'nun kurak açlığında, tokluğun şımarıklığında indirim bekleyen sürülersiniz, nasılsa size her şey bedava. Gözü toprakta bir yaralı görmediniz siz, anca filmlerde birkaç saniye geçen sahneler belki anca..

  Çok da zorlamayın da. Başınıza gelmedikçe, kaybetmedikçe anlamayacaksınız, anlaşılmaz vatanın değeri, imparatorluk sandığınız devasa yalanlar bölündüğünde birkaç yılda paramparça!

Meo - 2018
MeoEdebiyat - Denemeler Blog
'Mehmet Şentürk

 

Son DüzenlenmePazar, 18 Mart 2018 01:22
(5 oy)
Okunma 2163 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.