MeoEdebiyat - Denemeler Blogu
MeoEdebiyat - Denemeler Blogu Pic. Source: " Crevice" by thomaswievegg @Deviantart.com

MeoDeneme - Kanyonlar

  Denemeler Blog

  Kanyonlar, derin yollar. Dünyayı yarıp geçen deli dolu nehirlerin inatçı yaşamlarından bize kalan o nadide yapılar. Peki bu nehir yolları bizim için ne ifade etmeli? Elbette kendimizden önce gelen ve muhtemelen çoşkun bir nehir kadar yırtıcı düşüncelerle insanlık tarihi okyanusuna ulaşmayı başarmış adamların ve kadınların bıraktığı o kanyonlara girebilecek kadar büyük-cesur düşünceler.

  Yaşamın düz bir yol olduğunu sanmak, zamanın asla bükülmediğine inanmak gibi. Yaşamın en kolay yanı klişeler, inançlar ve diğer hazır zaman tüketme çalışmaları ile eksiksiz tüketilebilmesi en doğrusal haliyle. Ancak, bu düzlüklerin bittiği yerde ise yaşamın ve insanlığın en güzel, en sapa, en zorlu kanyonları mevcuttur. Mühim olan oraya girmeye karar verebilmek, oraya varabilmek ve gözün kapalı düşüncenin kapısından geçebilmek.

  Boş konuştuk biraz yönerge sunalım madem. Öncelikle bize sunulan her dümdüz ve kolay yol anlamsız bir yaşama çok da bir şey ifade etmeyen bir ölüm hediye etmekten başka çıkar yol sunmaz. Asıl doğru yola yanlış olanıdır, kendi iradenle seçtiğin haliyle. Asıl doğru düşünce doğrudan basit öğretilerle beyni köreltmek değil, yanlış düşünceyle yani doğrular üretmektir. Çünkü dünya üzerinde insan egosuyla mutlak denilen her düşüncenin en nihayetinde yanlış olduğu sırayla ortaya çıkmıştır yüzyıllardan beri. Kanyonlar dediğimiz bu yer ise tüm doğruların paramparça olup kazıldığı ve en sonunda insanoğluna hayranlık uyandıran modern bilim ve inançların üretildiği yeni bir coğrafyadır. Yalnızca bu coğrafyaya girmeye cesaret edebilenler hem kendi hem de başkalarının hayatlarına yön verebilmeyi başarmıştır. Maalesef durum böyle.

  Biz ne kadar hazır inanç, hazır hisler ve hazır mutluluklar ile yaşama anlam kazandırmayı hedeflesek bile, bunun tek faydasının umutsuzluk içinde Tanrı'ya yalvarmaktan başka bir işe yaramadığını binlerce yıllk tarihimizde görebilirsiniz. Kanyona girmek isterseniz bu durumu şöyle düşünebilmesiniz: "Ya Tanrı bize yalvarıyorsa doğru ve gerçekten mutlu insanlar olmamız için, biz yıkarken onun dünyasını sahiplenip?" İşte kanyonun girişindeki ilk büyük yol ağzı budur! 

Son DüzenlenmePerşembe, 01 Ocak 2015 12:32
(1 Oyla)
Okunma 3255 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.