MeoEdebiyat - Fotoğraf Blogu
MeoEdebiyat - Fotoğraf Blogu Photo by Mehmet Şentürk via Canon PowerShot SX50 HS

MeoFoto - Pencereler

  MeoFoto Blog

MeoEdebiyat - Fotoğraf Blogu Music: "Windows Are Rolled Down" by AmosLee @SoundCloud

  Kaç sevdalı kıyısında yolları izledi kim bilir? Kaç hane halkı sokakta oynayan çocuklarını izledi sakin sakin? Kaç sağanak sızdı eski çerçevelerden, kaç havlu serildi çerçevelerin kıyılarına?

  Eski köy pencerelerini boyalı olmasının tek sebebi çürümeyi önlemektir. Eski köy pencereleri hep yol kıyısında olurdu, yaşama yakın olmak, eskiden olmayan kapı zillerinin görevini üstlenmek için. Şimdilerde bulunan perdeler değil birkaç parça renkli benden kesilme olurdu perdeler. Pencelerin arkasında saksılara yetecek kadar derin bir duvar bölümü olur köy yerlerinde duvarların 1 metreye varan kalınlığı sebebiyle.

IMG 1632

   En renkli saklılarla yer kalmayacak kadar renklidir Anadolu'da pencereler. En renkli saksılarla bahar gelir sonbaharda odaların manzarasına. Anadolu'da pencerelerden bilinir hangi köyün muhacir hangi köyün göçmen olduğu gibi detaylar. Hiç unutmam, şehirde yaşarken evimizin adresini bilemeyip bizim evi arayan uzak arkabalarımız "hiç uğraşmayın, camlarına bakın en çok çiçekle döşenmiş olan bizimkilerin evidir" diyerek nokta atışı bulmuşlardı bizim evi. O nedenledir ki renkli bir yaşam için gereken en önemli şeyin dışarıya kendimizi gizleyip, gizlice arkasından dünyaya baktığımız karanlık camlar değil, rengarenk bir doğayı taklit ettiğimiz birer manzara kapısı olarak kullanmak en önemli değerlerimizden olmalıdır.

  Pencereler bizim hayata açılan kapılarımız değil artık, sadece birer detay. Uykularımızı kaçıran güneşi gönderen sızıntılar, soğuğu sızdıran, dünyanın seslerini geçiren gereksiz ayrıntılar. Bunun suçu pencerelerde değil, onları bu denli yanlış kullanan bizlerde. Kuş sürülerinin sesleriyle sabahın tazesinde uyanamadığın şehirlere tıkılı kalan zoraki hapis hayatlarımızda. Başka hiçbir şey değil..

Son DüzenlenmeCuma, 12 Aralık 2014 00:53
(2 oy)
Okunma 3181 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.