MEOEDEBİYAT
Bu sayfayı yazdır
Pic: "Time" by EliseEnchanted
Pic: "Time" by EliseEnchanted Pic.Source: @Deviantart.com

MeoDeneme - Aşkın Kış/Yaz Saati

  Denemeler Blog

MeoEdebiyat - Denemeler ArtSource: "Soj - Time-lapse" by Trichardsen @Deviantart.com

 Nasıl ki zaman uygulamalarımızda yaz saati ve kış saatimiz var, tüm hayatımızda da geri aldığımız aşklar, ruhumuzun erkenden karardığı uzun geceler ve gözlerimizde güneşin çok kaldığı mevsimler vardır. Yazdan kalma saatlerimiz var her birimizin zamanın akıp geçtiği; ne zaman yalnızlığın karanlığı çökse üstümüze her yeni aşksızlık kışına girmeden önce aşk saatlerimizi bir aşk geri alırız.

 Umutsuzluğun uzun sürdüğü ve umutların kısa geçtiği kış gecelerinde, karanlık her zaman daha baskın yalnızlık her zaman soğukla karışır buzullarımıza. Geçmiş olduğumuz gençlik baharımızda yağmış olan tüm yağmulardan kalma sular özlemle büyük buzullar oluşturdukça kendi aşk beklentilerimizi oluşturan o aşılmaz dağlar günbegün aşınmaya başlar. Unutulmamalıdır, nasıl ki zaman bizim yaşamımızı yönetir, beklentiler de aşklarımızın her mevsiminden sonra dağ gibi büyük duygularımızın coğrafi şekillerinin tamamını değiştirir. Önceleri bitmesini istemediğimiz o güneşli günler, şimdilerde biraz olsun kara bulutlarımızın arasında güneş görsek çiçek açmamıza yol açar. Bizlerin kardelenleri her zaman aşksızlık mevsiminde açar, çok değerlidir. Hangi yalnız kafiş gelip taç yapraklarına dokunursa kutuplarımızın içlerinde açmış o kardelene işte o gün erime başlar, ilkbahar gelir.

 Zaman ise görecelidir. Binlerce gün sadece bir kez nefes almayı beklerken bazı aşk türleri, bir saniyede ölüverir soğuktan bazen anında. Binlerce kez ölmüşsen bile bir kez ilkbahar çiçeği olup tüm ovalarına yayılman yeter bütün yaz boyu yemyeşil ormanları tekrardan kurmana. İşte bunların arasındaki kavgaya yaz saati ve kış saati denir.

 Çoğu insanda en verimli mevsimdir yalnızlık dolu kış mevsimi, yine de kurak geçen güneşli günlerde gözüne ilişen birkaç aşk dolu renk yeter de artar zamanını ölümüne harcamaya. Çoğu insanda en uzun süren mevsimdir sevginin sapsarı yazları, binlerce yaz yağmuru ve sonsuz güzellikte bir ruh dünyası. Kimseler çok da ayrımında olmasa da herkes en çok sevdiği zaman diliminde mutludur ve ruhunun uykusunu tam aldığı günleri çok sever. Ne zaman kış gelse, geceler uzasa yüreklerde, hüzünlenir geçmiş aşklardan dökülen tüm yapraklar. Ne zaman kışa gelinse, kesilir eski sevgililerden alınan tüm elektrikler, en vahşi yalnızlığın ortasında duyguların medeniyetinden uzakta korkularla başbaşa kalır insanlar. 

 Her şeye rağmen önemli olan gecenin gündüze oranı değil, yalnızlığın birlikteliğe göre marjinal faydasıdır. Aşkları hep bir öncekine alıp karanlığa gömülmek kolaydır, zor olan tüm o karanlık geçen kışların ardından en yeşil aşk baharlarında doğru nehirlerde delice akıp o iç denizlere tertemiz kavuşmak.

Meo - 
MeoEdebiyat - Denemeler Blog
'Mehmet Şentürk

Son DüzenlenmeCuma, 03 Mart 2017 23:25
(1 Oyla)
Okunma 3614 defa
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.