MeoEdebiyat - Denemeler Blogu
MeoEdebiyat - Denemeler Blogu Pic. Source: "The mask" by SonyMony @Deviantart.com

MeoDeneme - Maske Mi Takke Mi?

  Denemeler Blog

MeoEdebiyat - Deneme Blogu -- Music: Maribou State & Pedestrian - Mask @Soundcloud

   Gözlerimizin gördüğünüz gizleyecek kadar, çevremizdeki hislerin serinliğini, sıcaklığını alakasız değerlere dönüştürecek kadar kalın maskeler takar olduk, eskiden kalma gölgelik-dekoratif şapkalarımızın yerine. Henüz kendi maskemizi çıkarıp derin bir nefes alarak kendimize gelmeyi, içimizdeki o vahşi yalancıyı yüz yüze görmeyi başarmak konusunda yeniyiz. Çok az şanslı var içimizde tüm perdelerini yakan, tüm maskelerini rafa kaldıran. Geçmişimizde bunu yapabilenlerin kurduğu dünya üzerindeyiz ancak başarısız bir şekilde..

'Amacımız kendimizi gizlemek' olsaydı bu kadar süslü maskeler takar mıydık sizce? 'Meo

  Bizim amacımız sadece kendimizi göstermek olamadığımız bir şekilde. Bize dayatılan başarılı, zengin, mutlu, güler yüzlü, samimi, sevecen, aşık, sevgi olduğu ve en önemli yalanımız olarak iyi kalpli olmak hisleri içinde derhal bir adet renk seçip etkileşime geçiyoruz karşımızdaki insanlar ile. Onlar da bu rolü oynamamamızı istiyor işte, kimimiz çok neşeli olsun, kimimiz çok ilgili, kimimiz çıkarsız olsun, kimimiz hep sevmeli..

  Maskeler bizim sahipleri biz değiliz. Çıkarıp maskemizi koyup önümüze düşünemedikçe kimin bu şaheser insanoğlunu kendi kendine mahkum ettiğini göremeyeceğiz hiçbir şekilde. Ya bizi bir görevle dünya üzerinde unutan birine lanet edeceğiz ve adına dua diyeceğiz, ya bizi sınava sokacaklarını sandığımız hatalar için yok yere af diliyoruz-binlerce kez tekrar edebileceğimiz inatçılığımızı görmezden gele gele. İşte modern yaşamın eskiden kalma travmalarının ortasındaki en önemli felsefe bu-olmak ya da olmamak değil!-maskeli veya maksesiz insan olabilmek. Giyinmeyi çok iyi bilmek asla bir değer olmayacak, mühim olan çıplak gezebilmek. Bilgiyle donatıldığını zannedecek kadar cahil olmak değil, bilgisiz kısmındaki cahil çocuğun karnını doyurabilmek..

  Konuyla ilgili yorumlarınızı alt kısımdaki yorumlar bölümünden ekleyebilirsiniz. Benim diyeceklerim kısaca bu kadar.

Son DüzenlenmeCuma, 12 Aralık 2014 03:30
(0 oy)
Okunma 3834 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.