MeoEdebiyat - Aforizmalar Blogu
MeoEdebiyat - Aforizmalar Blogu Pic. Source: "Merci" by Crimsonletters @Deviantart.com

MeoAfo - Güney Çeğin'den Aforizmalar

  Aforizmalar Blog

Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji bölümünün yıldızlarından Sayın Doç.Dr. Güney Çeğin hocamın da aforizmalarla yakından ilgilendiğini keşfettim. Kendisinden rica ettik birkaç aforizması ile blogumuzu şenlendirmesini, not aldığı aforizmalarından birkaç adet seçip yazımıza ekledik. İyi okumalar.


Bireyin Tanrı’sını öldürmesi, O’nun körleşmesidir. Fakat öldürdüğü Tanrı’dan doğan boşluğu yeni bir “şey”lerle doldurmaya çalışması, ikinci körlüğüdür, ki bu birincisinden daha yıkıcıdır.
- Güney Çeğin
Kaybedildiklerinde boş bir çınlamaya dönüşmüyorsa, her varlık bir kıymık parçasıdır.
- Güney Çeğin
Tek hakikat tanırım, o da hakikatin doğasının değişkenliğidir. Mutlak hakikatler istemini belirleyen şart, kesinlikle onu ortadan kaldıran şarttır ki, onu kavrayıp ifade etmeyi denediğimiz anda elimizin altından kayar.
- Güney Çeğin
Tanrı’nın bir göz kırpmasıyız; o kadar uzun ve o kadar kısa.
- Güney Çeğin
İç hesaplaşmalarımızda öyle bir an çıkagelir ki, vicdan denilen o ‘kudurmuş hayvan’ üzerimize çullanır. ‘Şimdi’nin dışına fırlatılmışızdır artık. Çarmıhımızı kendi sırtımızda taşımaya başlarız. Emin olduğumuz tek şey ‘yaşanmış’ olanın suiistimal edildiğidir- ki bu düpedüz yanılgıdır, çünkü ‘yaşanmış’ın bedeli zaten peşinen yaşanılırken ödenmiştir. Kişisel krizlerimizin kıskacında vicdan’ı her şeyin efendisi haline getirmek ben’e karşı düzenlenmiş bir suikasttır. Hayatımızda o gururlu, uğursuz, acımasız ve zorba hayvanın eşliğinde, kendisini diri diri gömen nice insana tanık olmuşuzdur; doğrusu vicdan itaatkar kılarak ruhu sakatlar.
- Güney Çeğin
Kaos’un yaşanıyor olmadığı topraktan ‘ayrıkotu’ çıkmaz.
- Güney Çeğin
Tarih, çokluk, iki tür devrimi koymuştur sahneye. İlki atalet devrim:kitlesel travmaya yol açtığından dolayı kültürel dokuyu kanserleştirenler. Diğeriyse mastürbatör devrim: kendine benzemeyeni yok etme hakkını kendinde görenlerin ya da ‘tutku yoksulu’ olduklarından yaşamları boyunca oluş’a içten içe lanet okumuş olup ertelenmiş hıncını miras edinenlerin, daha sinik bir yorumla, başkaldıramamış ölülere gönül borcunu ödemek düşüncesiyle gülünç(fakat sonra ardında buruk bir tad bırakan) bir kehanet adına adaletsizlik ağına bir ilmik daha eklediği ‘biçimci’ devrim tipi.
- Güney Çeğin
Her intihar eylemi, bir yeniden doğma istemidir.
- Güney Çeğin
Sabitleşmiş her fikir birer giyotindir.
- Güney Çeğin

  Değerli paylaşımı için hocama teşekkür ediyor. Akademik yaşamında ve aforizmalarıyla bizlerin zaman yanında olmasını diliyoruz. Sevgi ve saygılarımla, Meo.

Son DüzenlenmeCumartesi, 14 Kasım 2015 21:44
(1 Oyla)
Okunma 4055 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.