BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi8 - Jean-Jacques Rousseau
BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi8 - Jean-Jacques Rousseau

BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi 8 - Jean-Jacques Rousseau

  Belgesel Blog

Blogumuzda her gün yeni yeni belgesellerle internette ilk kez sizlerin izleyeceği türden belgesellerle buluşmanızı sağlıyoruz. Bilimden gizeme, yaşamdan insana, doğadan uzaya kadar binlerce konuda ilginizi çekecek belgeseller blogumuzda olacaktır.


Belgeseller serisinde bu kez sizlerle "BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi 8 - Jean-Jacques Rousseau " isimli belgeselle karşınızdayız. Bu yeni ve bilgi dolu belgeselleri izlemek isterseniz başlığa veya resme tıklayabilirsiniz. Detaylar ve video için yazımızda. Keyifli seyirler.

Yönetim, siyaset anlayışları tarih boyu büyük bir çeşitlilik ve değişim gösterdi.

Günümüz dünyasında herkes için geçerli tek bir siyasi model bulunmuyor.

Çoğunluk, ulus devlet sınırları içinde yaşıyor ancak bu sınırlar içinde hüküm süren otoriteye karşı tutumlar farklı.

"Bu otorite tanınmalı mi, tanınacaksa nasıl ve nereye kadar? Bireyin çıkarı mı yoksa toplumun çıkarı mı önce gelmeli?"

Bunlar, çağdaş siyasi yaşamın parçası olan sorular.

BBC için Charles Haviland'ın hazırladığı ve Türkçe'ye Hüsnü Kural'ın uyarladığı Siyasi Düşünce Tarihi adlı dizimiz tarih boyu bu tartışmalarda en etkili, en belirleyici olmuş siyasi düşünürleri ve görüşleri ele alıyor.

12 bölümden oluşan dizinin kısa özetlerine ve 15'er dakikalık ses dosyalarına aşağıdaki tabloyu kullanarak ulaşabilirsiniz.


Filozof ve eğitimci olan ve 1712 yılında Cenevre'de doğan Rousseau, Aydınlanma insanının en iyi örneklerinden biriydi, ancak tüm bu süreçte kendine özgü bir yeri vardı.

tıklayın SEKİZİNCİ BÖLÜMÜ DİNLEYİN


Onsekizinci yüzyıl, Avrupalı aydınları yepyeni bir düşünce tarzının etkisi altına almasına sahne oldu. Bu düşünce tarzında herşeyden önce aklın önemi vurgulanıyordu.

Sanattan politikaya, dinden toplum düşüncesine varolan tüm fikirler eleştiriliyor, gözden geçiriliyordu. Eski siyasi düzen dağılıyor, yeni bir devir başlıyordu... Ve bu dönem dünya tarihine Aydınlanma dönemi olarak geçti.

Bu aydınlar arasında en önde gelenlerinden biri Jean-Jacques Rousseau'ydu.

Rousseau çağının avrupasındaki despot krallıklara karşıydı ancak siyasi görüşleri Aydınlanma'da egemen görüşlerle de çatışıyordu. Herşeyden önce Rousseau zamanın baskın düşüncesinin tersine, insanlığın karanlık bir çağdan çıkmakta olduğu ve aydınlığa doğru ilerleyeceği görüşüne karşıydı.

Rousseau'nun çağdaşı dünyanın sorunlarına çözüm aradığı eseri 'Toplum Sözleşmesi' oldu. dünya literatürünün unutulmazları arasına giren, "insan özgür doğar oysa her yerde zincire vurulmuştur" cümlesi, bir slogan olarak bu eserin sayfaları arasından sıyrılıp kuşaklar boyu devrimcilerin sloganı haline gelir. Rousseau bu eserinde antik Roma'nın cumhuriyetçi dönemi gibi eşitlikçi addettiği eski toplumların ruhunu canlandırmaya çalışır...

Rousseau'nun toplum sözleşmesi vizyonuna göre her bir yurttaş başkalarının iyiliği, ya da Rousseau'nun deyimiyle, genel iradenin iyiliği için bireysel haklarından feragat eder.

Devrimci sloganlar haline gelen "özgürlük, eşitlik, kardeşlik" kavramları tümüyle Rousseau'yu yansıtır:

"Başka insanlar arasında özgür olmamız, aramızda eşitlik olmasıyla mümkündü. Ancak aramızda kardeşlik havası varsa ortak kurallar yaratabilirdik."


Meo – 2018
MeoEdebiyat – Müzik Blog
‘Mehmet Şentürk

Telif: Sitemizde yayınlanan tüm belgesel videoları ilgili sahipler tarafından lisanslanmıştır. Tüm içerikler YouTube kaynaklarından alıntı yapılarak yayına alınmaktadır. Telif hakkı talepleriniz için bize yazın: [email protected]. Copyright: All documentaries are licensed by respected owners and published in this website with references fully given to owners at YouTube. Please write us @ [email protected] for any claims.

#belgesel #trtbelgesel #belgeselfilm #belgeselfotograf #belgeseli #belgeseller #belgeselfotoğraf #tgrtbelgesel #belgesel_hastasi_ #belgeselci #belgeseldugun #belgeseltadinda #belgeselsinema #trbelgesel #belgeselfotografciligi #belgeseldugunfotografi #belgeseltadında #belgeseldüğünfotoğrafçısı #trtbelgeselödülleri #trtbelgeselhd #belgeselçekimi #belgeselizle #ntvbelgeselkusagi #belgeselgünleri #belgeselcekimi #ntvbelgesel #belgeselcim #belgeseltadındafotograf #trtbelgeselgünleri
(0 oy)
Okunma 192 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.