BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi7 - John locke
BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi7 - John locke

BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi 7 - John locke

  Belgesel Blog

Blogumuzda her gün yeni yeni belgesellerle internette ilk kez sizlerin izleyeceği türden belgesellerle buluşmanızı sağlıyoruz. Bilimden gizeme, yaşamdan insana, doğadan uzaya kadar binlerce konuda ilginizi çekecek belgeseller blogumuzda olacaktır.


Belgeseller serisinde bu kez sizlerle "BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi 7 - John locke " isimli belgeselle karşınızdayız. Bu yeni ve bilgi dolu belgeselleri izlemek isterseniz başlığa veya resme tıklayabilirsiniz. Detaylar ve video için yazımızda. Keyifli seyirler.

Siyasi Düşünce Tarihi


Yönetim, siyaset anlayışları tarih boyu büyük bir çeşitlilik ve değişim gösterdi.

Günümüz dünyasında herkes için geçerli tek bir siyasi model bulunmuyor.

Çoğunluk, ulus devlet sınırları içinde yaşıyor ancak bu sınırlar içinde hüküm süren otoriteye karşı tutumlar farklı.

"Bu otorite tanınmalı mi, tanınacaksa nasıl ve nereye kadar? Bireyin çıkarı mı yoksa toplumun çıkarı mı önce gelmeli?"

Bunlar, çağdaş siyasi yaşamın parçası olan sorular.

BBC için Charles Haviland'ın hazırladığı ve Türkçe'ye Hüsnü Kural'ın uyarladığı Siyasi Düşünce Tarihi adlı dizimiz tarih boyu bu tartışmalarda en etkili, en belirleyici olmuş siyasi düşünürleri ve görüşleri ele alıyor.

12 bölümden oluşan dizinin kısa özetlerine ve 15'er dakikalık ses dosyalarına aşağıdaki tabloyu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Onyedinci yüzyılın ortalarına doğru doğan İngiliz filozof John Locke, hükümeti ve devleti net biçimde halkın hizmetine koşan bir düşünürdür.

Kendisinden yaklaşık yarım asır önce devleti canavar benzetmesi ile mutlak iktidar sahibi bir varlık olarak tasarlayan diğer İngiliz düşünürü Thomas Hobbes'un vizyonunu paylaşmaz.

Siyaset üzerine eserlerinin üzerinden geçen üç yüz yıla rağmen Locke hala politikaya ılımlı yaklaşımın, bireysey özgürlüklere saygını ve güvenilir hükümet düşüncesinin mimarı olarak güncelliğini korumaktadır.

Bu nedenle empirik ve liberal düşüncenin babası kabul edilir.

John Locke'a göre insanlar özgür, eşit ve bağımsız doğar; kendi hallerine bırakıldıklarında akıl yürütme ile doğruyu yanlıştan ayırt edebilecek temel bir ahlakla doğar. Dahası insanlar bazı haklara doğuştan sahiptir...

Mülkiyet hakkı da Locke'un hükümet teorisinin belkemiğidir. Ancak mülkiyeti günümüzdekinden daha geniş tanımlar. Ona göre mülkiyet "yaşam, özgürlük ve mülkü" kapsar...

Peki, herkes Tanrı'nın indinde eşitse, niçin bazıları mülk sahibidir de, diğerleri bundan yoksun? Antik Roma düşünürü Cicero'yu takip eden Locke'a göre mülkiyetin kökeninde doğanın ürünlerinin yararlanmak ve insan emeğini bu ürünlere katmak vardır.

Yani Locke'a göre insanlar arasındaki mülk eşitsizliğinin kökeni doğayla girilen ilişkidedir. Örneğin toprağı işlemek, avcı-toplayıcı hayat tarzından daha değerlidir.

http://www.bbc.co.uk/turkce/ozeldosya...


Meo – 2018
MeoEdebiyat – Müzik Blog
‘Mehmet Şentürk

Telif: Sitemizde yayınlanan tüm belgesel videoları ilgili sahipler tarafından lisanslanmıştır. Tüm içerikler YouTube kaynaklarından alıntı yapılarak yayına alınmaktadır. Telif hakkı talepleriniz için bize yazın: [email protected]. Copyright: All documentaries are licensed by respected owners and published in this website with references fully given to owners at YouTube. Please write us @ [email protected] for any claims.

#belgesel #trtbelgesel #belgeselfilm #belgeselfotograf #belgeseli #belgeseller #belgeselfotoğraf #tgrtbelgesel #belgesel_hastasi_ #belgeselci #belgeseldugun #belgeseltadinda #belgeselsinema #trbelgesel #belgeselfotografciligi #belgeseldugunfotografi #belgeseltadında #belgeseldüğünfotoğrafçısı #trtbelgeselödülleri #trtbelgeselhd #belgeselçekimi #belgeselizle #ntvbelgeselkusagi #belgeselgünleri #belgeselcekimi #ntvbelgesel #belgeselcim #belgeseltadındafotograf #trtbelgeselgünleri
(0 oy)
Okunma 225 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.