BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi 5 - Machiavelli
BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi 5 - Machiavelli

BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi 5 - Machiavelli

  Belgesel Blog

Blogumuzda her gün yeni yeni belgesellerle internette ilk kez sizlerin izleyeceği türden belgesellerle buluşmanızı sağlıyoruz. Bilimden gizeme, yaşamdan insana, doğadan uzaya kadar binlerce konuda ilginizi çekecek belgeseller blogumuzda olacaktır.


Belgeseller serisinde bu kez sizlerle "BBC Turkce - Siyasi Düşünce Tarihi 5 - Machiavelli " isimli belgeselle karşınızdayız. Bu yeni ve bilgi dolu belgeselleri izlemek isterseniz başlığa veya resme tıklayabilirsiniz. Detaylar ve video için yazımızda. Keyifli seyirler.

Yönetim, siyaset anlayışları tarih boyu büyük bir çeşitlilik ve değişim gösterdi.

Günümüz dünyasında herkes için geçerli tek bir siyasi model bulunmuyor.

Çoğunluk, ulus devlet sınırları içinde yaşıyor ancak bu sınırlar içinde hüküm süren otoriteye karşı tutumlar farklı.

"Bu otorite tanınmalı mi, tanınacaksa nasıl ve nereye kadar? Bireyin çıkarı mı yoksa toplumun çıkarı mı önce gelmeli?"

Bunlar, çağdaş siyasi yaşamın parçası olan sorular.

BBC için Charles Haviland'ın hazırladığı ve Türkçe'ye Hüsnü Kural'ın uyarladığı Siyasi Düşünce Tarihi adlı dizimiz tarih boyu bu tartışmalarda en etkili, en belirleyici olmuş siyasi düşünürleri ve görüşleri ele alıyor.

16. yüzyıl İtalyan politikacı ve yorumcusu Nicolo Machiavelli dünyanın gelmiş gelmiş en ünlü ve tartışmalı siyaset düşünürlerinden biridir.

Daha önceki bir çok düşünürün aksine, Floransalı düşünür Machiavelli politikayı ideallere göre değil, yaşanan gerçekliğe göre tasvir eder ve politikacıları ideal davranışların yıkımları olacağı konusunda uyarır...

Machiavelli 1469'da İtalyan rönesansının kalbi olan Floransa'da doğdu. 1494'te iktidardaki Medici ailesi halk isyanıyla devrildi ve bunu sofu bir papaz olan Savonarola'nın dört yıllık teokratik yönetimi izledi.

Yeni doğan Floransa cumhuriyetine diplomat olarak hizmet eden Machiavelli, politikacıların sık sık insaf ve vicdan sınırlarını aşan tutumlarını içerden izleme fırsatı buldu.

En ünlü eseri "Hükümdar"a göre, "Hükümdar, yapacağı şeyin ahlaki olup olmadığı gibi sorularla yolundan sapmamalıydı. İktidarda kalmak için ne gerekiyorsa onu yapmalıydı."

Cicero'nun, Seneca'nın çizdiği adil, cömert ve yüce gönüllü hükümdar idealini yerden yere vurdu. Machiavelli "bu niteliklerin devlet işlerini yürütmeye, ün ve zafer kazanmaya yeteceğini zannediyorsanız, çok yanılıyorsunuz" diyordu...

http://www.bbc.co.uk/turkce/ozeldosya...


Meo – 2018
MeoEdebiyat – Müzik Blog
‘Mehmet Şentürk

Telif: Sitemizde yayınlanan tüm belgesel videoları ilgili sahipler tarafından lisanslanmıştır. Tüm içerikler YouTube kaynaklarından alıntı yapılarak yayına alınmaktadır. Telif hakkı talepleriniz için bize yazın: [email protected]. Copyright: All documentaries are licensed by respected owners and published in this website with references fully given to owners at YouTube. Please write us @ [email protected] for any claims.

#belgesel #trtbelgesel #belgeselfilm #belgeselfotograf #belgeseli #belgeseller #belgeselfotoğraf #tgrtbelgesel #belgesel_hastasi_ #belgeselci #belgeseldugun #belgeseltadinda #belgeselsinema #trbelgesel #belgeselfotografciligi #belgeseldugunfotografi #belgeseltadında #belgeseldüğünfotoğrafçısı #trtbelgeselödülleri #trtbelgeselhd #belgeselçekimi #belgeselizle #ntvbelgeselkusagi #belgeselgünleri #belgeselcekimi #ntvbelgesel #belgeselcim #belgeseltadındafotograf #trtbelgeselgünleri
(0 oy)
Okunma 142 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.