ELVEDA İSTANBUL / Adieu Istanbul ( Türkçe ve İngilizce Altyazılı)
ELVEDA İSTANBUL / Adieu Istanbul ( Türkçe ve İngilizce Altyazılı)

ELVEDA İSTANBUL / Adieu Istanbul ( Türkçe ve İngilizce Altyazılı)

Belgeseller serisinde bu kez sizlerle "ELVEDA İSTANBUL / Adieu Istanbul ( Türkçe ve İngilizce Altyazılı)" isimli belgeselle karşınızdayız. Bu yeni ve bilgi dolu belgeselleri izlemek isterseniz başlığa veya resme tıklayabilirsiniz. Detaylar ve video için yazımızda. Keyifli seyirler.

Belgeselllerin devamı için lütfen kanala ABONE olunuz...

İSTANBULDA YAŞAYAN VE YAŞAYAMAYIP İSTANBULU TERK EDEN 150.000 RUMUN HİKAYESİNİ ANLATAN ETKİLEYİCİ BİR BELGESEL.

Taciz, saldırı ve sürgün... "Sürekli soğuk bir korkuyla yaşadık!" Bu sözler, İstanbul'da, Avrupa yakasının merkezi İstiklal Caddesi'nde, bugüne kadar dükkanını ayakta tutabilmiş olan iki Rum’dan birine ait. Oysaki 1950'den önce İstiklal Caddesi’ndeki dükkanların yarısı Rum’lara aitti. 6-7 Eylül 1955’de organize bir şekilde başlayan sürecin 40 sene sonrasında ise, İstanbul’da yaşayan 150.000 Rum’dan geriye sadece 2.000 kişi kalmıştı.

Bir azınlık mensubu olarak bu insanlar neler yaşadılar? Bugün hayatları nasıl? "En kötüsü kimliğini söyleyememek!", yine geride kalan Rum’lardan birisinin sözleri bunlar. "Ne Yunanistan'da ne Avrupa'da kimse bizimle ilgilenmedi!.." ise bir diğerinin sözleri. Istanbul’daki farklı kültürler gitgide tamamen yok mu olacak? Öte yanda 40 seneden fazla Yunanistan'da veya başka bir ülkede yaşamlarını sürdüren Istanbul Rum’larından bazılarının tek istegi şimdi memleketlerine yani Istanbul’a geri dönmek.

Meo – 2018
MeoEdebiyat – Müzik Blog
‘Mehmet Şentürk

Telif: Sitemizde yayınlanan tüm belgesel videoları ilgili sahipler tarafından lisanslanmıştır. Tüm içerikler YouTube kaynaklarından alıntı yapılarak yayına alınmaktadır. Telif hakkı talepleriniz için bize yazın: [email protected]. Copyright: All documentaries are licensed by respected owners and published in this website with references fully given to owners at YouTube. Please write us @ [email protected] for any claims.

(0 oy)
Okunma 769 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.
X

Sağ Tıklama

Sağ Tıklama ve Kopyalama Sitemizde Engellidir.