MeoEdebiyat - Belgesel Blog
MeoEdebiyat - Belgesel Blog Pic.Source: "Arşimet: İlk ve En Büyük Bilim Adamı" thumbnail from youtube.com. All rights reserved.

Belgesel - Arşimet: İlk ve En Büyük Bilim Adamı - Da Vinci Learning (Türkçe Dublaj)

   Da Vinci Learning belgeselleri serisinde sıradaki belgeselimiz Arşimet: İlk ve En Büyük Bilim Adamı. Arşimet'in buluşları ve bilim dünyasına yaptığı katkıları konu alan belgeselimizi keyifle izleyebilirsiniz.

  Arşimet hakkında kısa kısa: "Eski Yunan matematikçi ve fizikçisidir. (Syrakusai M.Ö. 287-ay.y. 212) Genç yaşta öğrenimini tamamlamak ve ünlü bilim adamı Eukleides’ in derslerini izlemek üzere Antik çağın kültür merkezi olan İskenderi‘ ye gitti. Yer kürenin çevresini zamanına göre çok iyi bir yaklaşımla veren Eratusthenes ile tanıştı. Yurduna döndükten sonra kendini tamamıyla ilmi çalışmalara adadı. Matematik, fizik ve astronomi üzerinde çalıştı. İlk olarak Arşimet daire çevresinin çapına oran olan pi sayısını,daire içine ve dışına çizilmiş düzgün çokgenler yardımıyla yaklaşıklıkla veren bir metot ortaya koydu. Çok büyük sayıları kolaylıkla belirtmeye yarayan bir yöntem bularak Yunan sayı sistemini geliştirdi. Yayların toplama ve çıkarma formüllerini buldu. Koniklerin (elips, parobol,hiperbol) kendi çevresinde dönmesiyle oluşan geometrik şekilleri inceledi. Arşimet ‘in mekanik alanda da başarıları vardır. Sonsuz vidanın hareketli makaranın, palanganın ve dişli çarkın bulucusu olarak tanınır. “Bana bir dayanak noktası gösterin dünyayı yerinden oynatayım” sözü Arşimet’e aittir." (Kaynak: gelisenbeyin.net)

Belgesel aşağıdadır, keyifli seyirler:

Arşimet; İlk ve En Büyük Bilim Adamı - Da Vinci Learning (Türkçe Dublaj)

Meo - 2018
MeoEdebiyat - Belgesel Blog
'Mehmet Şentürk

Video kaynağı: Well Cooked YouTube safyası
Telif
: sitemizde hiçbir belgesel videosu barındırılmamaktadır, yalnızca YouTube sitesine yüklenmiş videolar alıntılanmıştır. Telif bildirimleriniz için [email protected] adresine yazınız.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 10 Ekim 2018 16:06
(0 oy)
Okunma 19 defa
Yorum ve görüşleriniz değerlidir. Facebook hesabınız ile yorum yapabilirsiniz.

Yorum Ekle

Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda ekleyebilirsiniz. Yalnızca * (yıldız) ile belirtilmiş alanlar gereklidir.

Giriş Yap

hesap oluştur